Podstawą wielu przepysznych kaw, także tych mlecznych, jest doskonałe espresso przyrządzone zgodnie z włoskimi standardami. Sekrety aromatycznych napojów znają, rzecz jasna, bariści. Poznajmy choć kilka z nich, aby móc serwować w swoim domu ulubione kawy, które pobudzą zmysły.

Czym jest espresso?

Historia espresso, czyli typowo włoskiej kawy, rozpoczyna się z początkiem XX wieku w gorącej Italii. To właśnie tam Luigi Bezzera, a po nim Achille Gaggia wymyślili ekspres ciśnieniowy do parzenia aromatycznej kawy nazwanej espresso. Nazwa ta pochodzi od włoskiego słowa „espressivo”, które w tłumaczeniu na język polski oznacza „wyrazisty”, „wyraźny”. Słowo to najlepiej odzwierciedla niesamowity smak i zapach kawy serwowanej w małych filiżankach.

Jak przygotować espresso?

Według Narodowego Instytutu Włoskiego Espresso kawę tę należy parzyć w odpowiedni sposób, z dbałością o szczegóły dotyczące temperatury wody czy ilości użytej do espresso mielonej kawy. Przyjmuje się, że przygotowanie tego napoju wymaga:

  • 7 g zmielonej kawy,
  • 9 barów – ciśnienie wody w ekspresie,
  • 88 stopni Celsjusza – temperatura wody w ekspresie,
  • 67 stopni Celsjusza – temperatura kawy w filiżance,
  • 25 ml – objętość kawy w filiżance.

Kawa ta serwowana jest w filiżankach o pojemności około 70 ml, z grubymi ściankami oraz szklanką wody mineralnej niegazowanej. Woda służy do przepłukania kubków smakowych, aby móc rozkoszować się feerią smaków i zapachów ukrytych w espresso. Różne rodzaje kaw, m.in. lubiane caffè latte czy latte macchiato, bazują właśnie na porcji włoskiego espresso, dlatego na początek warto wiedzieć, jak przygotować tę kawę.

Kawa latte czy mocha?

Jeśli zamówicie we Włoszech „latte”, spodziewajcie się, że do stolika kelner przyniesie szklankę mleka. Poprawnie należy więc poprosić o caffè latte.

Kawa latte jest kawą mleczną o objętości min. 200 ml. Jej cechą charakterystyczną jest spienione mleko, które trafia do wysokiej szklanki zaraz po porcji espresso. W efekcie na wierzchu tworzy się puszysta pianka. Kawę tę pija się tradycyjnie we Włoszech w porze śniadaniowej.

Nieco inną kawą, choć złożoną dokładnie z tych samych składników, jette macchiato. Tłumacząc z włoskiego, nazwa ta oznacza „zakropione mleko”. Faktycznie większą część latte macchiato stanowi gorące, spienione mleko. Wlewa się je do przezroczystej, wysokiej szklanki i następnie dolewa się powoli porcję espresso. W ten sposób powstaje kawa trzywarstwowa – z porcją płynnego mleka na dole, kawy w środku i mlecznej pianki na górze.

Sporą popularnością cieszy się również kawa mocha. Jej przygotowanie polega na dodaniu do espresso czekolady – w proszku lub syropie – a następnie dolaniu gorącego mleka i umieszczeniu na wierzchu warstwy bitej śmietany. Mocha jest słodszą wersją kawy mlecznej, która nie tylko delikatnie pobudzi do działania i zapewni chwile relaksu, ale również zaspokoi ochotę na słodką przekąskę.

Doskonała kawa w domu

Jak się okazuje, aby przyrządzić ulubioną kawę w domu, należy mieć pod ręką spieniacz do mleka i porcję espresso. Jak jednak przygotować aromatyczny napój, bez konieczności odmierzania kawy, pilnowania temperatury i czasu ekstrakcji? Pomocne okażą się niezwykle funkcjonalne ekspresy na kapsułki, takie jak NESCAFÉ Dolce Gusto. Dzięki tego rodzaju urządzeniom przygotowanie kawy jest niezwykle proste – wystarczy wybrać kapsułkę z wybranym napojem, nacisnąć przycisk i gotowe!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here