Ananas to jeden z popularniejszych i najsmaczniejszych owoców egzotycznych. Jak zasadzić ananasa, by cieszyć się tą wyjątkową rośliną w warunkach domowych?
Ananas jadalny pochodzi z Brazylii, a dziś uprawiany jest głównie na Hawajach. Sadzonkę ananasa pozyskać możemy z dojrzałego owocu. W sklepie wybieramy świeży owoc z ładną i nieuszkodzoną rozetą liści. To właśnie tą rozetę możemy ukorzenić i z niej wyhodować ananasa. Ważne aby nasz owoc nie miał oznak gnicia i pleśni.

Jak zasadzić ananasa?

Jak zasadzić ananasaAby utworzyć sadzonkę ananasa, odcinamy rozetę liści wraz z około 2 cm plastrem owocu (miąższu ananasa). Następnie usuwamy miąższ oraz warstwę liści tak aby odsłonić 2-3 cm pędu. Na niektórych owocach, po usunięciu liści możemy zauważyć już niewielkie korzenie. Tak przygotowaną sadzonkę pozostawiamy na jeden dzień, aby przeschła. Jeśli nasza sadzonka nie posiada korzeni, pęd naszego ananasa zanurzamy w ukorzeniaczu, który kupimy w sklepie ogrodniczym. Kolejnym krokiem jest posadzenie naszej sadzonki w donicy, w wilgotnym, zasadowym podłożu. Bardzo dobrze nadaje się gleba do sadzenia palm. Doniczka powinna być na tyle duża, żeby po posadzeniu sadzonki, wokół rośliny pozostało ok. 2 centymetry marginesu. Roślinę trzymamy w ciepłym, jasnym pomieszczeniu. Pamiętajmy aby spryskiwać liście wodą ze spryskiwacza, gdyż ananas lubi wilgoć wewnątrz rozety.

Jak dbać o ananasa?

Gdy wewnątrz rozety pojawią się nowe liście wiemy, że ananas się ukorzenił i zaczyna rosnąć. Roślinę postarajmy się postawić w najbardziej słonecznym miejscu. Nie podlewamy już zbyt intensywnie, podłoże może od czasu do czasu przeschnąć. Latem wystarczy podlać roślinę 2-3 razy w tygodniu, zimą 1 raz. Ananasa przesadzamy nie częściej niż raz w roku, najlepiej wykonywać to na początku lata. Ananas, z reguły zaczyna kwitnąć po około półtora roku po posadzeniu. W bardzo nasłonecznionym miejscu z kwiatu rozwinie się owoc. Blade liście naszej rośliny oznaczają, że ma ona za mało światła i powinniśmy ją przenieść w mocniej nasłonecznione miejsce. Roślina wygląda bardzo atrakcyjnie, nawet zanim pojawi się pierwszy owoc będzie piękną ozdobą naszego domu.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here