Aby wyjaśnić, jaki śluz przed okresem może cię zmartwić, zacznijmy od opisu samego śluzu w pochwie. Czym jest śluz szyjkowy? Jest to taka wydzielona, która jest produkowana przez gruczoły umiejscowione w szyjce macicy. Śluz to reakcja tych gruczołów na zmieniającą się kobiecą gospodarkę hormonalną – w szczególności zmiany te są powodowane przez obecność estrogenu i progesteronu.

Śluz szyjkowy

jaki śluz przed okresemBarwa śluzu szyjkowego może być różna. Może być przezroczysta lub biała. Jej konsystencja tak samo może być różna – gęsta lub bardzo rozrzedzona, kleista albo mało elastyczna. Barwa i konsystencja może nam sugerować czy mamy do czynienia ze śluzem płodnym, czy niepłodnym. Śluz niepłodny może mieć postać białej, lepkiej galaretki. Natomiast śluz płodny to przezroczyste, rzadkie upławy. Śluz zmienia się podczas trwania cyklu menstruacyjnego, informując nas, co dzieje się w naszym organizmie. Ponadto forma, w jakiej występuje śluz, powiązana jest z rolą, w jaką w określonym momencie cyklu ma pełnić ta specjalistyczna, kobieca wydzielina. I już teraz mamy wątpliwości, jaki śluz przed okresem może u nas wystąpić – płodny czy niepłodny?

Jaki śluz przed okresem?

Odpowiadając na pytanie, jaki śluz przed okresem może nas dotyczyć, wskazujemy, że co do zasady śluz przed menstruacją jest śluzem niepłodnym. Możemy zaobserwować to u nas samych, zauważając zmiany zachodzące w naszym ciele. W fazie miesiączkowej, która pojawia się tuż przed okresem, śluz szyjkowy nie przypomina śluzu płodnego. Zatem już na tej podstawie możemy sądzić, że zwykle, to jaki śluz przed okresem się u nas pojawia, to ten, który nie jest związany z naszymi dniami płodnymi.

Przejdźmy teraz do określenia, jaki śluz przed okresem zwykle występuje. Zazwyczaj wydzielina ta pojawia się tuż przed okresem w bardzo małej ilości. Śluz jest gęsty i mętny, a jego barwa zmienia się od białej po lekko zażółconej. Wydzielina przed menstruacją charakteryzuje się również odczynem kwaśnym, tworząc środowisko niesprzyjające przeżywaniu plemników w ciele kobiety. Dlatego faza ta jest określana jako faza niepłodna. Ale uwaga. To, jaki śluz przed okresem występuje co do zasady, nie znaczy, że kobieta nie może współżyć. Ważne jest jednak określenie cech charakterystycznych dla śluzu przed miesiączką, by mieć pewność, że to jaki śluz przed okresem się pojawia, nie będzie cię martwić. A więc jeśli nie doszło do zapłodnienia, wydzielina z dróg rodnych kobiety jest: mętna, biaława, galaretowata, lepka, o kwaśnym odczycie i jest go bardzo mało. A jaki śluz przed okresem może cię zmartwić, gdy nie chcesz mieć na razie dzieci? Zupełnie różni się on od tego typowego, niepłodnego śluzu i już dzięki niemu możesz zaobserwować, że w twoim ciele się coś dzieje.

Śluz po zapłodnieniu

Wyjaśnijmy teraz, jaki śluz występuje u kobiety, gdy doszło do zapłodnienia. Wydzielina z dróg rodnych kobiety może wyglądać zupełnie tak samo, jak do tej pory w czasie każdego cyklu miesiączkowego. Ale to, jak wygląda śluz przed okresem, może być pierwszym objawem ciąży. Mało tego. Gdy doszło do zapłodnienia, śluz może być bardzo obfity, niepodobny do dotychczasowej wydzieliny, z którą miałaś do czynienia. A zamiast niego mogą pojawić się nawet plamienia przed okresem. Zatem to, jak wygląda śluz przed okresem – czyli bardzo obfity albo wręcz pojawiające się zamiast niego plamy krwi – może niestety cię zmartwić, gdy nie planujesz ciąży. Poza tym ważne jest to, że gdy do tej pory cierpiałaś na skutek suchości pochwy, która jest szczególnie dokuczliwa dla kobiet w fazie lutealnej, czyli przed samym okresem, a w tej chwili widzisz, że twój śluz występuje w dużo większej ilości, może świadczyć o tym, że jesteś w ciąży.

jaki śluz przed okresemMusimy jednak zwrócić twoją uwagę na pewną kwestię. Tak jak pisaliśmy, to jaki śluz przed okresem może niestety cię zmartwić, gdy jeszcze nie chcesz być mamą, jest normą. To znaczy, że w twoim przypadku nie zawsze tak wyglądający śluz będzie tym, który zwiastuje ciążę. To, jaki śluz jest przed okresem i akurat u ciebie występuje, może być akurat zwiastunem choroby, a nie ciąży. Nie ma bowiem kilku stałych objawów przez spodziewaną miesiączką, które na 100% będą zwiastować ciążę. Dlatego poza obserwacją swojego organizmu ważne są badania lekarskie albo zrobienie testu ciążowego w swoim domu.

Rola śluzu w pochwie

Opiszemy jeszcze pokrótce, jaka jest rola śluzu w pochwie, żebyś miała pewność i świadomość, dlaczego jest to tak bardzo dla ciebie istotne. Śluz niepłodny jest po to, by nie uniemożliwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej, poprzez zamknięcie ujścia szyjki macicy. Zablokowanie z kolei ujścia szyjki macicy po zapłodnieniu tzw. czopem śluzowym i uniemożliwienie wypływania wód płodowych, to także rola śluzu. Śluz w pochwie ma także za zadanie chronić szyjkę macicy przed patogenami, chroniąc w ten sposób zygotę. Natomiast śluz płodny ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej celem zapłodnienia jej poprzez umożliwienie im dłuższej żywotności oraz szybkiego przetransportowania do macicy. Teraz już powinnaś wiedzieć, dlatego tak ważne jest to, jaki śluz przed okresem i po nim występuje w twoim ciele i jak to wpływa na funkcjonowanie twojego organizmu.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here