Jęczmień to popularne nazewnictwo dla przenikliwej i miejscowej dolegliwości powiek, wywołanej gronkowcami. Cechuje się kłującym i bolącym guzkiem wyrastającym na powiece w środku lub na zewnątrz. Jęczmień w przypadku oka może powstać bez względu na wiek, jednak bardzo wiele przypadków notuje się u dzieci i u osób z mniejszą odpornością organizmu na infekcje. Jakie są główne przyczyny jęczmienia na oku, jak długo występuje i jak się go pozbyć? Jakie objawy jęczmienia na oku są niepokojące? Więcej informacji na temat pozbycia się go na wrosinski.pl.

Zmiana zewnętrzna guzka tworzy się w wyniku zaślepienia mieszków włosowych rzęsy lub rzęs a także zakażenia gruczołów łojowych Zeissa i/lub gruczołów rzęskowych Molla. Odmiana tworząca się w środku, powstaje w gruczołach tarczkowych Meiboma. Jęczmień na oku jest ropnym zakażeniem, wywoływanym w większej mierze gronkowcami, a w pozostałych przypadkach innymi bakteriami patogenicznymi; przeważnie nie bywa szkodliwy dla zdrowia , ale istnieje szansa na nawrót choroby. Rzadko kiedy może przekształcić się w rodzaj przewlekły lub doprowadzić do niepokojących powikłań.

Czy da się zapobiec jęczmieniowi? Jak leczyć jęczmień na oku?

Obligatoryjnie należy dbać o właściwą higienę oczu – zabronione jest tarcie ich brudnymi rękoma i wskazane częste oczyszczanie okolic oczu chusteczkami moczonymi w odwarze z rumianku lub herbaty. Zamiennie można zrobić użytek z zalegającej na półce soli fizjologicznej.

Jeśli spędzamy kilka a nawet wiele godzin przed komputerem, przemywajmy oczy odwarem lub wodą z solą fizjologiczną co jakiś czas. Bezwzględnie należy przestrzegać się przebywania w zadymionych miejscach i pomieszczeniach oraz nie korzystać z wypożyczonych od kogoś kosmetyków do oczu. Jeżeli natomiast używany soczewek kontaktowych, niezbędne jest częste używanie płynu do nich, najlepiej zgodnie z poleceniem producenta zawartym w instrukcji bądź na etykiecie butelki płynu do soczewek.

Czy istnieją mechaniczne metody usunięcie jęczmienia?

Nie, na pewno nie należy wykonywać tego samemu. Może to wydawać się nam kuszące i teoretycznie jest to prosta i szybka czynność. Tylko pozornie. Nigdy nie wyciskaj jęczmienia i nie próbuj usunąć go rękoma. Wyciśnięcie ręczne może pozbyć się ropienia chwilowo jednak jednocześnie może rozprzestrzenić drobnoustroje gronkowca nawet po całej powiece , a to tylko pogorszy sytuację i utrudni pozbycie się go. Przypomnijmy – Najbardziej bezpiecznym i efektywnym wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie okładu na powieki z rumianku lub herbaty, użycie soli fizjologicznej w roztworze wodnym lub ewentualnie smarowanie jęczmienia dedykowaną maścią lub smarowidłem.

Niektórzy zalecają nawet przemywanie powieki ciepłą wodą choć musimy pamiętać o higienie dłoni.

Kiedy i jak zauważymy zniknięcie jęczmienia?

Jęczmień zniknie sam zazwyczaj po kilku dniach. Rzadko kiedy po kilkunastu dniach. Bardzo ważnym elementem profilaktyki w trakcie choroby jest zaprzestanie stosowania makijażu oczu i powiek a także wskazane jest noszenie okularów zamiast soczewek kontaktowych.

W aptece często można otrzymać przyjemne w użytkowaniu, samo rozgrzewające się maseczki na oczy, których zastosowanie wskazane jest przy stanach zapalnych brzegów powiek.

Jęczmień nie jest chorobą ciężką, ale jak w każdym przypadku – zastosowanie odpowiedniej profilaktyki zniweluje jego nieprzyjemne skutki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here