EEG to badanie, które pozwala na analizę pracy mózgu i wykrycie ewentualnych zaburzeń. Wykonuje się je głównie przy podejrzeniu padaczki oraz innych chorób związanych z zaburzeniem pracy mózgu, a nawet w przypadku zaburzeń snu.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/badanie-eeg-glowy-wskazane/

Kiedy wykonuje się EEG

EEG to nieinwazyjne badanie, niezbędne w diagnostyce schorzeń związanych z zaburzeniami pracy mózgu. Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia EEG jest podejrzenie epilepsji oraz urazy mózgu. Wykonuje się je również wówczas gdy występują następujące objawy o nieznanym podłożu: problemy ze snem, częste bóle głowy, utraty przytomności, omdlenia. Wskazaniem do EEG mogą być też takie niepozorne dolegliwości jak jąkanie się, problemy z koncentracją, osłabiona pamięć, a więc zaburzenia mowy i szeroko pojętego rozwoju psychoruchowego.  EEG zleca się również w celach kontrolnych po operacjach neurochirurgicznych, a także w przypadku urazów mózgu.

Jak przebiega badanie EEG

EEG bada bardzo wrażliwe procesy zachodzące w mózgu, dlatego niezwykle istotne jest, aby odpowiednio się przygotować przed badaniem. Unikniemy wtedy możliwych nieprawidłowości w wynikach. Najważniejsze jest to, aby na badanie stawić się w pełni wypoczętym, zaleca się więc, aby solidnie się wyspać. Co więcej, należy odstawić wszystkie leki oddziałujące na układ nerwowy co najmniej na 24 godziny przed EEG. Kwestie tę należy jednak szczegółowo omówić wcześniej z lekarzem prowadzącym. J

Jeśli chodzi o jedzenie to zaleca się raczej lekki posiłek, natomiast stanowczo należy unikać kofeiny i alkoholu. Rano przed badaniem należy w odpowiedni sposób przygotować głowę, przed wszystkim umyć włosy, rezygnując przy tym z wszelkich środków do stylizacji. Bezpośrednio przed badaniem należy zdjąć wszelka biżuterię.

Odpowiednie przygotowanie głowy ma znaczenie, ponieważ do przeprowadzenia badania konieczne jest nałożenie specjalnego czepka z elektrodami, które dokonują pomiaru fal mózgowych.

Przeczytaj też: http://www.magazynstyle.pl/artroskopia-kolana/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here