Nudności to nic innego jak uczucie potrzeby zwymiotowania, któremu często towarzyszą objawy, takie jak blada skóra, przyśpieszone bicie serca i ślinotok. Przyczyny nudności to zarówno dolegliwości żołądkowo- jelitowe, ale również niestrawność i zatrucie. Nudności mogą wskazywać także na zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, a nawet na zawał serca. Mogą być także skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków.

Nudności z medycznego punku widzenia

Nudności według lekarzy to nieprzyjemne uczucie nagłej potrzeby zwymiotowania. Nudności zazwyczaj występują przed wymiotami. Ośrodek wymiotny odbiera sygnały z różnych części naszego organizmu, między innymi z brzucha, klatki piersiowej, przedsionka, kory mózgowej, strefy chemoreceptorowej. Powoduje on skurcze mięśni przełyku, żołądka i jelit i jego wynikiem są właśnie nudności a także odruchy wymiotne.

Ach te nudności…

Nudności mogą mieć postać łagodną lub ostrą. Nudnościom zawsze towarzyszą inne dolegliwości.

Są to: uczucie ogólnego osłabienia, bóle brzucha, wymioty, nieustające odruchy wymiotne, biegunka, zgaga, podwyższona temperatura ciała, kaszel, ucisk w przełyku.

jak sobie radzić z nudnościami - sposoby

O czym mogą świadczyć nudności

Nudności zazwyczaj wskazują na problemy związane z układem pokarmowym. Często są one objawem groźnej choroby zagrażającej naszemu zdrowiu i życiu. Zdarza się również, że nudności wywoływane są przez zatrucie pokarmowe lub jelitówkę.

Najczęstsze przyczyny nudności:

zatrucie pokarmowe, alkoholowe lub po spożyciu narkotyków i dopalaczy, spożycie zbyt dużej ilości posiłków w krótkim czasie, grypa żołądkowo-jelitowa, przedawkowanie środków farmaceutycznych, migrenowe bóle głowy, alergia układu pokarmowego, zapalenie wyrostka, choroby lokomocyjne, poddawanie się chemioterapii, choroba wrzodowa, nadczynność tarczycy, choroby pasożytnicze, schorzenia nerek.

Do przyczyn zagrażających zdrowiu i życiu zaliczamy:

ostre zapalenie trzustki, glejaki, niedrożność układu pokarmowego, zapalenie ucha środkowego, zawał mięśnia sercowego, krwotoczny udar mózgu, choroba wieńcowa, urazy mechaniczne głowy, stany depresyjne, lękowe, nerwice, zapalenie opon mózgowych, tętniaki mózgu.

Nudności w ciąży

Każda kobieta będąca w ciąży uskarża się na poranne nudności i mdłości. Jest to najczęstszy objaw ciąży. Przyczyną jest zazwyczaj gospodarka hormonalna. Dolegliwości te mogą wywoływać też: nadciśnienie śródbrzuszne, zaburzenia pracy narządów układu pokarmowego, nadwrażliwość na zapachy i smaki.

Metody zapobiegania

Aby zapobiegać nudnościom musimy znać ich przyczynę. Jeżeli cierpimy na chorobę lokomocyjną to warto zaopatrzyć się w aptece w tabletki, które ułatwią nam podróżowanie.

Jeśli natomiast zmagamy się z alergiami pokarmowymi to nie spożywajmy produktów, na które jesteśmy uczuleni. Jeżeli nudności wystąpią to na pewno dobrze zrobi nam kubek gorącej herbatki miętowej. Jeśli objawy nie ustąpią to najlepiej zgłosić się do lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here