Staropolski bigos to danie powszechnie lubiane w całym kraju. Co więcej, ze względu na to, że jego bazą jest mięso i kapusta, jest to danie nie tylko smaczne, ale również pożywne i sycące. Jego przygotowanie, na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane, jednak wystarczy odpowiedni przepis i odrobina umiejętności kulinarnych, aby móc cieszyć się smakiem tej tradycyjnej potrawy. Jk przygotować bigos tradycyjny?

Gotowanie nie tylko pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby żywieniowe człowieka, ale może dawać również wiele radości. Widząc efekty samodzielnego przygotowania posiłków, szczególnie tych, które są skomplikowane, trudno nie odczuć satysfakcji. W kuchni polskiej można znaleźć wiele potraw, które tylko sprawiają wrażenie niełatwych, dlatego zanim przystąpimy do gotowania, najlepiej będzie znaleźć prosty przepis, dzięki któremu posiłek przygotujemy bez problemów. Ponadto, przyrządzając tradycyjne polskie dania, jak na przykład bigos, warto uzbroić się cierpliwość, gdyż nie są to potrawy trudne do wykonania, ale za to mogą być czasochłonne. Odrobina skupienia i wprawy z pewnością sprawi, że domowe gotowanie przyniesie oczekiwany efekt!

Bigos staropolski

Bazą tradycyjnego bigosu jest przede wszystkim kapusta i mięso. Zazwyczaj wykorzystuje się różne rodzaje mięs, dzięki czemu danie jest urozmaicone, a przede wszystkim bardzo sycące. Co jeszcze kryje w swym składzie bigos tradycyjny? Poza wcześniej wspomnianymi komponentami, znaleźć można w nim dużą ilość pożywnych i aromatycznych składników. Jednym z nich są suszone grzyby, które należy namoczyć w letniej wodzie przez około godzinę. Następnie należy odsączyć z nadmiaru wody, poszatkować i ułożyć w garnku kapustę kiszoną. Dodajemy do niej wcześniej namoczone i pokrojone grzyby, suszone śliwki, dwie łyżki smalcu i Kostkę Mięsną WINIARY. Do całości dolewamy dwie szklanki wody, aby wszystko pod przykryciem zagotować.

Następnie zdejmujemy przykrywkę z garnka na około 15-20 minut, po czym ponownie przykrywamy i gotujemy do momentu, w którym składniki zmiękną. Aby przyrządzić bigos tradycyjny, oprócz kiszonej, potrzebna jest również kapusta biała. Należy ją poszatkować, a następnie blanszować przez około 10 minut. Tak przygotowaną białą kapustę można połączyć z kapustą kiszoną. Boczek należy pokroić w kostkę oraz podsmażyć, dodając do niego posiekaną cebulę. Kiedy cebula się zeszkli, oprószamy ją mąką. W kolejnym kroku na łyżce smalcu podsmażamy kiełbasę. Następnie do kapusty dodajemy boczek z cebulką, kiełbasę, a także przygotowane wcześniej mięso: duszoną wołowinę i pieczoną wieprzowinę. Dla urozmaicenia smaku na tym etapie należy dodać również koncentrat pomidorowy. Całość doprawiamy pieprzem i majerankiem oraz dusimy przez około pół godziny.

Sycący i smaczny bigos tradycyjny to doskonały pomysł nie tylko na obiad. Podawany jest jako przekąska lub gorąca przystawka z dodatkiem pieczywa razowego. Warto również wspomnieć, że w przypadku tej potrawy nie trzeba obawiać się o ponowne podgrzewanie – bigos w tym przypadku nie traci smaku, a nawet można spotkać się z teorią, że z każdym kolejnym podgrzaniem to tradycyjne danie zyskuje nowe walory!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here