Na co dzień każdy z nas w wirze tysiąca obowiązków raczej przykłada niewiele uwagi do tego, w jaki sposób stoi talerz na stole, bądź jak przy nim leżą sztućce. Są jednak takie sytuacje i okazje, gdy pragniemy, aby nasz stół był zastawiony tak perfekcyjnie jak na przyjęciach w rodzinie królewskiej. W takim przypadku jak nie popełnić gafy, żeby wszystko było na swoim, idealnie swoim miejscu, jak poustawiać talerze, kieliszki, szklanki, filiżanki, jak układać sztućce? Zasada jest prosta. Zastawa oraz talerze nie muszą być mega drogie. Wszystko co znajduje się na stole może być skromne, ale ważne żeby było kompletne i czyste. Nawet skromne sztućce, dobrze wypolerowane, mogą być piękną ozdobą stołu.

Jak układać sztućce?

Jak układać sztućce?Przy układaniu sztućców z dwóch stron talerza, trzeba to robić w imię zasady, że najbliżej talerza leżą sztućce, które będą używane jako ostatnie. Po lewej stronie talerza należy ułożyć widelce, patrząc od strony zewnętrznej: do zakąsek, do ryby, do dania głównego. Z prawej strony talerza patrząc od strony zewnętrznej kładziemy: nóż do zakąsek, łyżka do zupy, łopatka do ryby, nóż do dania głównego. Musimy pamiętać, aby przy nakryciu nie leżało więcej niż trzy pary sztućców. Jeżeli mamy w zamiarze podać więcej potraw, kolejne sztućce trafią na stół w momencie podania tychże potraw.

Pamiętajmy, aby odległość między sztućcami, a krawędzią stołu była perfekcyjnie, idealnie jednakowa. Nad talerzem znajduje się miejsce na sztućce deserowe. Widelczyk do ciasta układamy trzonkiem w kierunku lewej strony, a łyżeczkę odwrotnie. Jeżeli kładziemy również talerzyk do pieczywa, to na nim powinien znajdować się mały nożyk do masła. Sposób w jaki odkładamy sztućce jest wyrażeniem tego, co w danej chwili chcemy przekazać. Gdy położymy nóż i widelec w taki sposób, że skrzyżują się pod kątem 45 stopni, będzie to oznaczać, że jeszcze nie skończyliśmy jeść. Sztućce, które odłożymy równolegle, powiedzą gospodyni bądź obsłudze, że skończyliśmy posiłek.

Gdy w taki sposób zastawimy nasz stół, na pewno zaskoczymy tym niejednego gościa

Będzie to zapewne dobry egzamin dla każdego kto przybędzie na nasze przyjęcie. Jeżeli grono przybyłych to nasza rodzina i przyjaciele, może to być świetna zabawa, sprawdzająca ich wiedzę i umiejętności posługiwania się tyloma różnymi sztućcami. Dzięki takim posunięciom w kierunku tak pięknie zastawionego stołu, zyskamy zapewne w ich oczach podziw, szacunek i uznanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here