Wągry na twarzy, inaczej zaskórniki, powstają, gdy skóra produkuje nadmierne ilości łoju. W połączeniu z zanieczyszczeniami na twarzy i martwymi komórkami rogowymi naskórka, łój powoduje zatkanie ujścia mieszka. Na skutek tego na naszej twarzy powstają czarne punkciki, które są zmorą wielu osób, w każdym wieku. Kiedy zastosowanie kosmetyków nie pomoże, przydatne mogą być domowe sposoby na wągry. Odblokowanie ujścia mieszków poprzez usunięcie martwego naskórka zapewni oczyszczanie twarzy, które co najmniej dwa razy w tygodniu należy wykonać przy pomocy peelingu i maseczki. Po oczyszczeniu twarzy peelingiem i wykonaniu oczyszczającej maseczki, należy nałożyć łagodzący i odblokowujący pory tonik. Na koniec należy wklepać krem nawilżający. Maseczki powinny zawierać drożdże, które działają antybakteryjnie i zieloną glinkę. Te wszystkie specyfiki można wykonać samodzielnie w domu, jednakże Pierwszy punkt planu naprawczego to zakup dobrego kremu nawilżającego. Wybierając kosmetyk, należy sprawdzić, czy nie ma zbyt gęstej konsystencji, krem powinien być lekki i dobrze się wchłaniać, by nie zapychać porów.
Domowe sposoby na wągry – maseczki
Jedną z maseczek domowej roboty może być maseczka ściągająca, do której wykonania potrzebujemy białko kurze i dwie łyżeczki soku z cytryny. Białko należy ubić i dodać do niego łyżeczkę soku tego cytrusa. Maskę należy nałożyć na twarz i trzymać do momentu wyschnięcia. Następnie należy zmyć letnią wodą. Drugą maseczką może być maseczka z miodem. Do przygotowania należy użyć dodatkowo mąkę i olej, które wraz z miodem należy wymieszać w proporcjach, które stworzą konsystencję łatwą do nałożenia. Po nałożeniu na twarz, należy poczekać, aż wyschnie. Po upływie 10 minut należy zmyć ją przy użyciu ręcznika z mikrofibry. Na zakończenie przemywamy twarz zimną wodą. Możemy także wykorzystać siemię lniane. Dwie łyżki zalewamy wrzątkiem i czekamy, aż wystygnie. Następnie nakładamy na 20 minut na twarz, po czym spłukujemy wodą.
Domowe sposoby na wągry – napar, tonik, peeling
W domowym zaciszu można także wykonać oczyszczający napar. W tym celu gotujemy wodę i wrzucamy do niej dwie saszetki rumianku, kwiatu lipy lub szałwii. Następnie głowę przykrywamy ręcznikiem i pochylamy twarz nad naparem. Można także przygotować samodzielnie tonik aspirynowy, który złuszcza skórę. W 100 ml wody rozpuszczamy 15 tabletek aspiryny. Lepszą konsystencję uzyskamy, jeśli dodamy do tego glicerynę lub olejek pachtowy. Kolejnym domowym sposobem na wągry, jest także peeling z mleka i ryżu. Ryż zalewamy mlekiem i pozostawiamy na kilka godzin. Następnie przy pomocy blendera tworzymy jednolitą papkę, którą w dalszej kolejności złuszczamy skórę twarzy. Podstawą pielęgnacji skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. Najbardziej przydatne będą w tym przypadku lekkie i niekomedogenne kremy ( nie „zapychają” porów). Posiadacze mieszanej i tłustej skóry także powinni ją nawilżać – w tym przypadku sprawdzą się matujące i oczyszczające żele. Do przemywania twarzy można wykorzystać toniku bez zawartości alkoholu lub naturalnego.