Jedz dużo tłustych potraw, zminimalizuj węglowodany i … chudnij. W ten sposób można w skrócie scharakteryzować podstawowe założenia diety ketogenicznej. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dieta cieszy się dziś ogromnym zainteresowaniem. Co ważne, dieta ketogeniczna jest nie tylko doskonałym sposobem na odchudzanie, ale również pomaga w leczeniu i zapobieganiu rozwojowi wielu chorób.
Fenomen diety ketogenicznej
Nasze ciało jest tak zaprojektowane, że czerpie większość energii do funkcjonowania z węglowodanów i glukozy. Innym alternatywnym sposobem pozyskiwania energii jest rozkład tłuszczów, a raczej tak zwanych ciał ketonowych. Jest to „czystsza” opcja, w wyniku której uwalnianych jest mniej wolnych rodników. Ketony zaczynają być wykorzystywane przez organizm tylko w przypadku obniżenia poziomu glukozy we krwi. Dlatego, aby rozpocząć takie zmiany w organizmie, ilość węglowodanów w diecie jest zmniejszona do minimum, a ilość zdrowych tłuszczów jest znacznie większa niż w przypadku większości tradycyjnych diet. Dieta ketogeniczna jest najskuteczniejsza w takiej formie jak dieta z dowozem Warszawa, ponieważ współpraca z firmami cateringowymi pozwala nam na oszczędzenie czasu na gotowaniu oraz ułatwia przygotowanie smacznych posiłków
Najważniejsze informacje o diecie ketogenicznej
Dieta ketogeniczna ma udowodnioną skuteczność, jednak jej utrzymanie może być trudne. Ponadto, aby osiągnąć zadowalające rezultaty, konieczne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich wymagań. Na etapie wchodzenia w dietę ketonową dieta powinna składać się z około 80% zdrowych tłuszczów, 10% białka i 10% węglowodanów. Zdrowe tłuszcze, które powinny stanowić największą część diety ketogenicznej to m.in. orzechy, nasiona, oliwa z oliwek, awokado, olej kokosowy, śmietana, tłuste ryby, smalec organiczny oraz tłuste mięso. Węglowodany są całkowicie wykluczone niemal całkowicie. Oznacza to, że nie możemy jeść niczego słodkiego, płatków śniadaniowych, niektórych owoców, ciastek, skrobi, produktów zbożowych oraz części warzyw (takich jak buraki, marchew, ziemniaki). Z węglowodanów można jeść tylko niskokaloryczne warzywa (np. ogórki, cukinia, pomidory, rzodkiewka) oraz nisko kaloryczne owoce (m.in. maliny, jagody, agrest i porzeczki).
Trzeba jednak pamiętać, że ilość węglowodanów nie powinna przekraczać 20-50 gramów dziennie. Przekroczenie takiej ilości będzie mieć bardzo negatywne efekty, szczególnie na początku stosowania diety ketogenicznej, ponieważ będą wtedy występować gwałtowne wzrosty poziomu cukru we krwi i nie będziemy mogli przyzwyczaić ciała do alternatywnej energii i przejść na ketozę. Aby ułatwić sobie stosowanie zdrowej diety ketogenicznej, możemy skorzystać z oferty, którą przygotował catering dietetyczny z dowozem, czyli z diety pudełkowej. Jak widać, asortyment produktów dopuszczonych do spożycia na diecie ketogenicznej nie jest zbyt szeroki. Tak, przejście na taką dietę wiąże się z pewnymi trudnościami. Z reguły najtrudniejszy jest pierwszy tydzień, kiedy organizm przeżywa swego rodzaju szok. Możemy wtedy odczuć podwyższoną temperaturę oraz lekkie dreszcze. Powinniśmy wtedy pić znacznie więcej wody i szczególnie dbać o dostarczanie witamin.