Dieta DASH – jeden z najzdrowszych programów żywieniowych na świecie

0
1042

Informacje o odkryciu i skutecznym działaniu nowych planów żywieniowych pojawiają się z dużą częstotliwością. Zajmijmy się więc opisem programu żywieniowego, który został zaproponowany przez amerykańskich dietetyków z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Mowa o diecie DASH. Jak potwierdza wielu ekspertów, zalecenia, których muszą przestrzegać osoby na tej diecie, sprawiają że od kilku lat jest jedną z najzdrowszych na świecie. Głównym celem jej zastosowania jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i zmniejszenie masy ciała.

Na czym polega dieta DASH?

Na początek trzeba podkreślić, że diety DASH nie można zaliczyć do grupy bardzo restrykcyjnych diet odchudzających. Wynika to głównie z liczby kalorii – z reguły dieta DASH przewiduje dostarczanie ok. 2000 kalorii dziennie. Znaczące zmiany w porównaniu ze sposobem ożywiania większości osób są widoczne jednak w innym miejscu. Osoby na diecie zmniejszają ilość dostarczanej do organizmu soli. Według zasad diety DASH organizmowi należy dostarczać zdrowe, nisko przetworzone produkty, bogate w składniki odżywcze. Zazwyczaj jest stosowana w celach profilaktycznych, co jest możliwe właśnie dzięki znaczącemu zmniejszeniu spożycia soli, a co za tym idzie, wielu wysokoprzetworzonych produktów.

Zgodnie z zasadami diety DASH można spożywać 5-6 g soli dziennie (niepełna łyżeczka). Przestrzeganie planu dietetycznego wymaga więc zrezygnowania ze spożywania gotowych dań, wędlin, konserw, słonych przekąsek, dipów i sosów, płatków śniadaniowych oraz niektórych przetworów mlecznych. Inne zalecenia dotyczą także rezygnację z białego pieczywa oraz ryżu, zamieniając wymienione produkty chlebem razowym i ryżem brązowym.

Zasady diety DASH – co jeść i czego unikać na diecie?

Zasady diety DASH

Zalecenia twórców diety dotyczą jednak nie tylko „restrykcji”. Osoby stosujące dietę powinny przede wszystkim zwiększyć spożycie owoców i warzyw. Zgodnie z zasadami diety DASH powinniśmy spożywać cztery porcje warzyw i owoców dziennie. Mimo że wydaje się to dużą ilością, wypełnienie zaleceń mogą nam ułatwić świeżo wyciskane soki i jedzenie owoców w postaci przekąsek. Twórcy diety DASH podkreśla też konieczność spożywania chudego nabiału i chudego mięsa (najlepiej drobiowego), które dostarczają organizmowi zdrowego białka. Prawidłowo wprowadzona dieta zakłada również dodanie do swojego jadłospisu ryb, roślin strączkowych, orzechów, nasion i sezamu. Według zasad diety DASH nie powinno się również spożywać kofeiny i alkoholu. Konieczna jest także rezygnacja ze słodyczy i przede wszystkim fast foodów, które zawsze zawierają ogromną ilość soli.

Dieta DASH – jak ją stosować?

Stosowanie diety DASH może nam ułatwić catering dietetyczny Gdańsk. Zdrowe i smaczne posiłki doprowadzą do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, cholesterolu LDL oraz zmniejszy ryzyko rozwinięcia się cukrzycy, miażdżycy i otyłości. Dieta pudełkowa zmniejszy również ilość czasu poświęcanego na zakupy i samodzielne gotowanie, dzięki czemu możemy znaleźć chwile na inne czynności jak np. ćwiczenia fizyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here