Sprawne zawieszenie to wyższy komfort jazdy, ale też większe bezpieczeństwo na drodze. Dlatego też warto dbać o jego kluczowe elementy, jakimi niewątpliwie są amortyzatory. Jak każdy inny podzespół, również amortyzatory po pewnym czasie ulegają zużyciu. Istotne jest, aby odpowiednio szybko spostrzec sygnały zużycia amortyzatorów i wymienić je na nowe.

Objawy zużycia amortyzatorów

Warto mieć na uwadze, że początkowo amortyzatory dają bardzo subtelne sygnały zużycia. Stwarza to niebezpieczeństwo, że nie zostaną one zauważone wystarczająco wcześnie. Niemniej jednak uważny kierowca powinien się zorientować, gdy amortyzatory nie będą już w pełni sprawne. Przede wszystkim pogarszają się wtedy właściwości trakcyjne pojazdu. Oznacza to, że podczas wchodzenia w zakręty odczuwane są silniejsze wstrząsy niż wcześniej. Ponadto, wydłuża się droga hamowania. Początkowo nieznacznie, z czasem jednak coraz bardziej. Co więcej, hamowanie staje się mniej komfortowe. Występuje tak zwany efekt nurkowania, co w praktyce oznacza mniej więcej tyle, że hamowanie staje się gwałtowne.

Wyciek oleju z amortyzatora

Kolejny objaw zużycia lub usterki amortyzatora to wyciek oleju. Jest on zauważalny gołym okiem. Warto w tym miejscu podkreślić, że do wycieku oleju może dojść zarówno w przypadku amortyzatora olejowego, jak i gazowe. Modele gazowe bowiem również nie są całkowicie pozbawione oleju hydraulicznego. Jeżeli dochodzi do wycieku oleju, oznacza to, że należy natychmiast wymienić amortyzator.

Jak często wymieniać amortyzatory?

Najczęściej producenci zalecają, aby amortyzatory wymieniać co około 80 tysięcy kilometrów. Niemniej jednak są to jedynie informacje szacunkowe, gdyż czas zużycia amortyzatorów zależy od wielu czynników. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście jakość tych elementów. Im solidniej wykonane amortyzatory, tym dłuższy czas ich bezawaryjnego użytkowania. Dlatego też zaleca się montaż jedynie najwyższej jakości amortyzatorów. Wysokiej klasy elementy tego typu, jak i inne części zawieszenia, znaleźć można w sklepie Nowezawieszenie.pl.

Kolejną kwestią, od której zależy żywotność amortyzatorów, jest jakość dróg, po których porusza się dany samochód. Im więcej dziur i wybojów, tym szybciej elementy te ulegają zużyciu. Nie bez znaczenia jest również preferowany przez kierowcę styl jazdy. Jeżeli ma on tendencję do gwałtownego wchodzenia w zakręty oraz pokonywania rozmaitych przeszkód z dużą prędkością, powinien się liczyć z koniecznością dość szybkiej wymiany amortyzatorów, bez względu na ich jakość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here