Palmą wielkanocną nazywamy gałązki palmy lub wierzby, które tworzą stroik na upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Palmy te są święcone i mają przynosić szczęście dla domowników. W Polskiej tradycji palmy w zależności od regionu w jakim występują różnią się wyglądem oraz techniką wykonania. Palemki się pali i na przyszły rok, z uzyskanego popiołu ksiądz w środę popielcową posypuje głowy popiołem.

Palemki w okresie Wielkanocnym można kupić przy kościołach i na ryneczkach

Palemki te są zazwyczaj zrobione z kilku gałązek bukszpanu i pomalowanej na żółto wierzby. Największą radość sprawi, kiedy razem z dziećmi zrobi się palemkę własnoręcznie. Jak zrobić palmę wielkanocną ?

Jak zrobić palmę wielkanocną?

Poniżej opis co trzeba zrobić, aby uzyskać piękną palmę wielkanocną z bibuły i tasiemki. Będziemy potrzebować do tego sporo przedmiotów, jednak dużą część będziemy mieć w domu. Z całą pewnością będziemy potrzebować nożyczek, kleju i nitki. Przyda się też krepina, wykałaczki i tasiemki.

Palemki w okresie Wielkanocnym można kupić przy kościołach i na ryneczkachZ krepiny dowolnego koloru, wycinamy pasek szerokości 7 cm. Zaginamy jeden z rogów do środka. Przytrzymujemy palcem i skręcamy jak cukierka. Jedną dłoń skręcamy do siebie, a drugą od siebie. Wykonujemy to raz koło razu na całej długości krepiny. Gdy dotrzemy do końca, zwijamy cały pasek skręconej krepiny dość ciasno, raz koło razu. Formujemy z tego kwiat. Zabezpieczamy nitką i mamy gotowy kwiat. Wykonujemy po kilka kwiatów w różnych kolorach krepiny. Następnie wycinamy kolejny pasek o szerokości 7 cm. Rozciągamy i składamy kilka razy. Gdy mamy już poskładaną krepinę to nacinamy paski. Później rozwijamy i skręcamy powstałe paski. Krepinę z pozwijanymi paskami przyklejamy do wykałaczki i zwijamy po skosie. Możemy wykonać kilka takich dekoracji.

Następnie bierzemy zieloną krepinę i wycinamy pasek o szerokości 25 cm

Rozciągamy i składamy kilka razy i wycinamy kształty liści. Po wycinaniu liści, rozwijamy i przyklejamy na klej do drążka. Może być to kij od szczotki. Na górze drążka owiniętego zieloną krępą, montujemy wykałaczki z poskręcanymi paskami. Przymocowujemy do drążka. Pod spodem przymocowujemy wstążki złożone na pół. Przymocowujemy jedna koło drugiej. Poniżej wstążek przymocowujemy nasze kwiaty, również jeden koło drugiego. Tak możemy robić różne kolorowe poziomy z kwiatów i tasiemek. Najlepiej użyć trzech kolorów tasiemek i krepiny. W taki sposób możemy uzyskać niepowtarzalną naszą własną palmę, którą możemy poświęcić i przynieść do domu jako dekorację w okresie Świąt Wielkanocnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here