Strój dopasowany do okazji to podstawa naszego wyglądu oraz dobrego samopoczucia. Na wielki bal nie wybierzemy się przecież w jeansach, a na rower w wieczorowej sukni. To, w jaki sposób ubieramy się na daną okoliczność, nazywamy dress codem. Zbiór zasad, którymi powinniśmy się kierować dobierając nasze stylizacje, jest w zasadzie ponadczasowy.

Przeczytaj też: https://www.dailyvibes.pl/dress-code-czyli-jak-idealnie-dopasowac-stroj-do-kazdej-okazji/

Dress code – co to takiego?

Zasady, które decydują o tym, jak ubieramy się na daną okazję – taką w skrócie definicję dress code możemy przyjąć. A sam dress code jest częścią etykiety, która decyduje też o naszych dobrych manierach oraz stosunku i sposobie traktowania innych ludzi. W naszej kulturze i społeczeństwie pojęcie dress codu najczęściej przejawia się w określeniu do strojów panujących w biurze, ale pewien dress code obowiązuje również na proszonych przyjęciach, balach, imprezach firmowych czy sylwestrowych. Warto więc wiedzieć wcześniej, jak powinniśmy się ubrać na daną okazję, przede wszystkim po to, aby czuć się komfortowo w towarzystwie innych przebywających tam osób, ale również po to, aby nie okazać komuś lekceważenia naszym strojem i nie zrobić tym samym złego wrażenia na gospodarzach i gościach. Zwłaszcza, że to pierwsze wrażenie robimy tylko raz.

Jakie są rodzaje dress code?

Wyróżniamy kilka rodzajów dress code. Warto je znać, aby nie popełnić żadnej gafy i w każdej sytuacji czuć się w swoim stroju komfortowo. Oto one:

  • Casual – nieformalny strój, pozwalający nam być na luzie, czuć się swobodnie i bez ograniczeń. Idealny na co dzień – popołudniowe spotkanie z przyjaciółmi, shopping, spacer, na uczelnię.
  • Smart casual – można go określić jako sportową elegancję. Nie jest już tak luźny jak casual, ale nie ma jeszcze tak sztywnych ram jak business casual. Marynarka, jeansy i wygodne buty mogą być najpopularniejszym zestawieniem w tym stylu.
  • Business dress code – o takim stylu mówimy wówczas, gdy nasz pracodawca wymaga od nas stawienia się w pracy w marynarce lub żakiecie, eleganckich spodniach lub spódnicach, białych bluzkach. Sprawdzi się również prosta sukienka. Buty natomiast nie mogą mieć odsłoniętych pięt, ani palców u stóp.
  • Black tie – formalny strój wieczorowy. Królują w nim długie eleganckie sukienki, głównie w czerni i innych ciemnych kolorach.
  • White tie – w przypadku panów powinni oni sięgnąć po fraki i białe koszule z ozdobnym przodem i mankietami. Panie natomiast są zobowiązane wystąpić w długich balowych sukniach. To najbardziej elegancki dress code ze wszystkich wymienionych powyżej.

Zobacz też: http://www.magazynstyle.pl/dress-code-biurze-modnie-klasa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here