Wiele kobiet zmaga się z nieregularnymi miesiączkami, nadwagą oraz trądzikiem. Dokuczliwe jest również nadmierne owłosienie ciała. Takie objawy mogą występować jednak przy zespole policystycznych jajników, zwanym w skrócie PCOS. Wczesne wykrycie tej choroby wspomoże leczenie.

Objawami zespołu policystycznego jajników są:

  • nieuzasadnione tycie
  • skąpe lub nieregularne miesiączki
  • nasilony trądzik – także na klatce piersiowej, plecach
  • nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach
  • przerzedzone włosy
  • nadciśnienie
  • podwyższony poziom cukru we krwi
  • mikrotorbiele w jajnikach
  • kłopoty z zajściem w ciążę

Jest to choroba, która utrudnia, a nawet uniemożliwia zajście w ciążę. Schorzenie te natomiast, jeśli jest wcześnie wykryte, nie zaprzepaszcza szansy na cieszenie się macierzyństwem.

Przyczyny zespołu policystycznych jajników

Przyczyną zespołu policystycznego jajników jest przede wszystkim nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów w kobiecym ciele. Dodatkowo wiąże się to z niedostatkiem estrogenu oraz progesteronu, który odpowiada za prawidłowy kobiecy cykl menstruacyjny.

PCOS czyli zespół policystycznych jajników

Ciąża i zespół policystycznych jajników

Jeśli mamy problem z zespołem policystycznych jajników, to owulacja raczej nie pojawia się. Jeśli natomiast występuje, to zazwyczaj nigdy nie wiadomo, w którym dniu cyklu się pojawi. Jeśli stwierdzono u nas ten zespół, a nie mamy jeszcze 25 lat,  to mamy sporą szansę na zajście w ciążę bez leczenia. W takiej sytuacji warto jak najszybciej zdecydować się na dziecko, ponieważ w późniejszym wieku trudno będzie o regularne cykle i prawidłowe owulacje. Jeśli natomiast zdecydujemy się na leczenie, musimy koniecznie wiedzieć, że musimy przejść bardzo długą terapię hormonalną. Może ona trwać nawet kilka lat.

Zespół policystycznych jajników i dieta

Sporo kobiet, które cierpią na zespół policystycznych jajników ma nadwagę. To właśnie nadmiar kilogramów przede wszystkim przyczynia się do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Zwiększa się również wtedy produkcja androgenów i insuliny. Jeśli więc mamy nadwagę, schudnięcie jest bardzo ważne. Dodatkowo w wielu różnych przypadkach szczupła sylwetka jest bardzo korzystna. U kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników najczęściej pojawia się otyłość brzuszna jak i otyłość niższych partii ciała, która jest charakterystyczna dla mężczyzn.  Bardzo ważna w wyleczeniu się jest dieta, można również powiedzieć, że nawet całkowita zmiana trybu życia. Dlatego, aby schudnąć i utrzymać szczupłą, zdrową sylwetkę, należy przede wszystkich zrezygnować z niezdrowych tłuszczów. Najlepiej jest zrezygnować z smażenia na oleju, golonki, tłustego mięsa, ciasta, kremów, tortów i słodyczy zawierających dużo tłuszczu oraz niezdrowych cukrów prostych. Niewskazane są szczególnie chipsy. Warto więc zamienić te produkty na warzywa i owoce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here