W czasie trwania ciąży dużo się mówi o tzw. czopie śluzowym. Ale co to tak naprawdę jest, co się z nim dzieje i jak wygląda czop śluzowy? Otóż jest to śluz o zbitej konsystencji, zdecydowanie gęściejszy, niż dotychczasowa wydzielina podczas ciąży. Tworzy się krótko po zapłodnieniu i jest do samego rozwiązania. Nazywa się go niekiedy korkiem śluzowym, gdyż szczelnie zamyka wejście szyjki macicy. Jest barierą o kolorze białej, żółtej, brązowej lub różowej, która chroni, aby nie przedostały się żadne drobnoustroje, które mogłyby wywołać jakąś chorobę bądź też zakażenie.

Jak wygląda czop śluzowy?

Jak wygląda czop śluzowyBywa, że kobieta jest nieświadoma odejścia czopa, gdyż nie zawsze wychodzi on w całości. W przypadku, gdy wydala się w kawałkach, przypominając gęsty śluz, wtedy może zostać przegapiony, ponieważ w III trymestrze ciąży, zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy. Jeśli zaś czop wyjdzie w całości na bieliźnie widoczna będzie galaretowata, bezzapachowa kulka, która może być delikatnie zabarwiona krwią. Otoczka czopu może mieć kolor różowy, czerwony lub brązowy. Kolor ten będzie świadczył czy wydalona krew jest świeża czy nieco starsza. W momencie obecności krwi w czopie nie ma powodu do niepokoju, ponieważ szyjka macicy jest mocno ukrwiona, a podczas rozszerzania się, mają prawo pękać w niej naczynka krwionośne. Niepokoić powinny się ciężarne, którym taki zabarwiony czop odszedł przed 36 tygodniem ciąży. Zarówno pierwszy przypadek jak i drugi zobowiązuje do natychmiastowej wizyty lekarskiej.

Kiedy czop wypada?

Wydostanie się czopa wskazuje na pierwsze symptomy przygotowywania się organizmu do porodu. Szyjka macicy skraca się i mięknie, jednocześnie robi się w niej luźniej powodując, że czop wypada. Wypadnięcie go absolutnie nie przepowiada, że w najbliższym czasie pojawi się na świecie maluszek. Jedne kobiety rodzą kilka godzin po odejściu czopa, a inne kilka tygodni. Jeżeli jest lekko podbarwiony krwią, istnieje szansa, że rozwiązanie nastąpi szybciej. Istnieją też takie przypadki, że czop odchodzi dopiero na porodówce, tuż przed akcją porodową.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here