W dobie dynamicznego rozwoju e-biznesu, internetowe apteki z czasem wypierają stacjonarne placówki. Często, z różnych przyczyn, ignorujemy kwestie bezpieczeństwa decydujące o naszym życiu i zdrowiu. Jak odróżnić aptekę działającą zgodnie z prawem od takiej, która tego nie robi?

Internetowa apteka: jak wybierać?

Sama koncepcja internetowej apteki jest aktualna od przeszło dwóch dekad. Statystyki mówią, że w roku 2008 globalnie istniało aż 2986 stron, gdzie można było zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne bez wychodzenia z domu. Definicję apteki internetowej spełniają również apteki nielicencjonowane bez udokumentowanej prawnie działalności. Mogłoby się wydawać, że problem ten nie jest rozpowszechniony na globalną skalę i Polaków wcale nie dotyczy. Niestety, zgromadzone dane mówią zupełnie co innego.

Zorganizowana w 2014 roku akcja przeciwko aptekom działającym niezgodnie z prawem, poskutkowała aresztowaniem 237 przestępców i zamknięciem 10600 witryn. Z roku na rok, w każdym kraju dochodzą nowe i właśnie dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność.

Aby nie popełnić błędu, należy kierować się wcześniej ustalonymi kryteriami. Nie warto korzystać z oferty bez jej uprzedniej weryfikacji. Pierwszą rzeczą, po zobaczeniu której powinna zapalić nam się czerwona lampka jest możliwość zakupu leków na receptę bez jej okazywania – najczęściej ma to miejsce w przypadku leków opłacalnych w podrabianiu np. o działaniu psychoaktywnym, na potencję czy przeciwbólowych.

Druga rzecz to jasno zdefiniowana polityka prywatności, określone położenie siedziby oraz regulamin. Jeśli te dane nie znajdują się w obrębie witryny, bez zastanowienia możemy ją opuścić i więcej do niej nie wracać. Podejrzliwość może wzbudzać też specyficznie zaprojektowana strona internetowa np. skupiająca się na reklamie określonego preparatu na receptę czy oferta ograniczającą się do kilkunastu produktów.

Profesjonalna apteka charakteryzuje się jasnymi warunkami umowy, posiada infolinię i nie ukrywa adresu swojej fizycznej lokalizacji. 

Przykładem polskiej, zaufanej przez klientów apteki internetowej jest Wapteka. Jest rekomendowana przez specjalistów, posiadając przy tym jasno określoną politykę prywatności i regulamin.

Korzyści płynące z zakupów w aptekach online

Jest kilka decydujących powodów za tym, aby skorzystać z apteki w formie online. To przede wszystkim wygoda, większy wybór i niższe ceny aniżeli w placówkach stacjonarnych.

Same ceny mogą być sygnałem alarmowym – nie powinny być obniżone o więcej niż 20 – 30% – zbyt niskie świadczą zwykle o próbie oszustwa. Przejdź do akapitu wyżej, aby rozpoznać prawdziwą aptekę.

Promocje mające za zadanie zachęcić do zrobienia zakupów obejmują nie tylko określone grupy produktów. Jeśli jakiś lek w aptece zbliża się do końca okresu ważności, jego cena jest stosownie redukowana (jesteśmy o tym informowani), dzięki czemu możemy na nim odpowiednio zaoszczędzić. 

W kwestii dostawy zamawiając artykuły przekraczające określoną wartość, w wielu sytuacjach zostaną one wysłane do nas za darmo. U wielu usługodawców, przy odbiorze osobistym, koszty wysyłki zostaną obniżone do zera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here