Istnieje przekonanie, że radca prawny to osoba zajmująca się wyłącznie udzielaniem porad. Jest to oczywiście błędne postrzeganie, zważając na fakt, iż działanie radcy prawnego stanowi bardzo szeroki obszar. Obecnie powstaje coraz więcej kancelarii, w których możemy skorzystać z pomocy w dużym zakresie.

Zawód, który istniał już dawno temu

Wbrew pozorom zawód radcy prawnego wcale nie jest taki nowy jak by się, mogło wydawać. Był on już wykonywany w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. jednak w tym okresie zakres działań okazywał się niewielki. Określa się to jako pierwszy etap tego zawodu. Wtedy z usług zgodnie z uchwałą Rady Ministrów mogły korzystać przedsiębiorstwa państwowe, banki państwowe oraz zrzeszenia.

Drugie etap, który nieco rozszerzył możliwości to lata osiemdziesiąte. Działania radców zostały doprecyzowane poprzez ustawę uchwaloną przez Sejm PRL, chociaż zakres świadczonych usług właściwie nie uległ zmianie. Jedyną różnicą była tylko rozszerzona ilość korzystających podmiotów.

Trzecim etapem jednak nie ostatnim, który wniósł oczekiwane zmiany, był rok 1989. Od tej pory samorządy uzyskały kompetencje do prowadzenia aplikacji, prowadzenia list radców oraz dokonywania wpisów. Ostatecznie zakres działania radców prawnych został określony poprzez wielką nowelizację w 1997 roku.

Radca prawny a darmowa pomoc

Kiepska sytuacja finansowa stanowi często barierę, jeżeli chodzi o zasięgnięcie jakiejkolwiek porady prawnej. Niestety nie każdy wie, że obecnie takie porady udzielane są również bezpłatnie. Żeby jednak móc otrzymać interesujące nas informacje trzeba spełniać określone wymagania.

Taka możliwość daje wielu ludziom szanse na uregulowanie spraw, których bez pomocy nie byliby w stanie sami załatwić. Należy jednak pamiętać, że informacje mogą uzyskać wyłącznie osoby fizyczne. Tak więc przedsiębiorcy nie mogą szukać tutaj wsparcia.

Konsultacja przez internet? Tak to możliwe!

Wiele osób zastanawia się, jak szukać darmowej konsultacji. Otóż można ją znaleźć praktycznie w każdym mieście. Zazwyczaj kontakt podany jest na stronie internetowej.

Istnieją sytuacje, kiedy nie możemy osobiście udać się do kancelarii radcy prawnego. Wtedy najwygodniejszy rozwiązaniem jest konsultacja online. Trzeba jednak wiedzieć, że czasem najlepiej udać się w takie miejsce osobiście. Wtedy ustalenie wszelkich dalszych kroków w danej sprawie przebiega płynniej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here