Zastanawiasz się, jaką karmę dla swojego psa powinieneś wybrać? Myślisz o tym, że należy ją dopasować do wielu jego cech, przez co trudno zdecydować ci się na konkretną? W pełni rozumiem twoje wątpliwości, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który wskaże ci, na co zwracać uwagę.

Przede wszystkim rasa twojego psa

Pomimo że wszystkie psy mają wspólnego, wilczego przodka, nie ulega wątpliwości, iż obecnie każda rasa posiada swoje indywidualne potrzeby. Wynikają one z cech związanych z charakterystyką rasy, wśród których należy wziąć pod uwagę między innymi jej wielkość oraz aktywność.

Na tej podstawie z łatwością będzie można dobrać karmę dedykowaną dla ras małych, średnich lub dużych. Będzie ona zawierała odpowiednią dla konkretnej wielkości psa dawkę energii, białka czy tłuszczu, która pozwoli mu na prawidłowy rozwój. Ważna jest także naturalna aktywność psa, związana nierozerwalnie z jego rasą i potrzebami, które posiada. Jeśli bowiem mówimy o typowym “kanapowcu”, jakim może być na przykład mops, będzie on miał znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię niż przykładowo husky, który lubi i wręcz musi się wybiegać.

Aktualny stan zdrowia

Kolejną ważną cechą twojego pupila jest z pewnością jego aktualny stan zdrowia. Jeśli twój pies jest zupełnie zdrowy, będziesz mógł mu podać szeroką gamę różnych pokarmów. Jeśli jednak coś mu dolega, a w szczególności choroba przewlekła, powinieneś sprawdzić, czy karma może zmniejszyć jej objawy. Dzięki temu sprawisz, że dolegliwości twojego czworonożnego przyjaciela będą znacznie mniejsze. To też szansa na to, że zapobiegniesz na przykład powikłaniom czy pogłębianiu takiej choroby.

Sterylizacja i kastracja

Kastracja lub sterylizacja mogą powodować, że zachowanie twojego psa ulegnie zmianie. Często po takim zabiegu zwierzęta są bardziej chętne do podjadania i mają tendencję do tycia. W takim przypadku powinieneś szczególnie zwracać uwagę na to, by wybierana dla nich karma nie była zbyt bogata w węglowodany, które w nadmiarze mogą szybko przyczynić się do powstawania nadwagi. Dlatego też skoncentruj się na tych karmach, które dedykowane są dla psów po sterylizacji i nie posiadają zbyt wysokiej zawartości węglowodanów.

Wiek psa

Kolejna cecha, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to wiek psa. Im starszy jest nasz pupil, tym wymagania względem diety wzrastają ze względu na jego ewentualne schorzenia, stan uzębienia czy zmniejszającą się chęć do zabawy i aktywność. Uwzględnienie tych wszystkich cech jest niezwykle ważne, gdyż pomoże mu utrzymać dobre zdrowie nawet w podeszłym wieku.

Na szczęście producenci oferują wiele różnych rodzajów posiłków dla czworonogów. Każda dobrej jakości psia sucha karma jest dopasowana do potrzeb konkretnych grup psów, dlatego na pewno nie będziesz miał trudności w znalezieniu tej najlepszej, kierując się wymienionymi wyżej cechami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here