Silikony są związkami chemicznymi, które można znaleźć praktycznie w każdym produkcie kosmetycznym. Kosmetyki tak jak na przykład szampony do włosów nie są wyjątkiem. Silikony w takich produktach chronią włosy przed tarciem, nawilżają i wygładzają. Dlatego w kosmetykach do włosów posiadają one korzystny wpływ. Jakie są rodzaje silikony w szamponach? Jakie są ich wady i zalety? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: http://www.bazylikamariacka.pl/silikony-w-kosmetykach-do-wlosow/ 

Rodzaje krzemoorganicznych syntetycznych związków 

Na początek warto jest wspomnieć kilka słów o rodzajach syntetycznych krzemoorganiczny w związkach, czyli Inaczej mówiąc silikon. Możemy podzielić je na rozpuszczalny, częściowo rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych w wodzie. Różnią się one zastosowanie oraz efektami, które sprawiają na włosach. Oto ich rodzaje: 

Silikony rozpuszczalne w wodzie – są najbezpieczniejsze, ponieważ łatwo usunąć je za pomocą wody, więc nie nad budują się we włosach i nie pozostają w wózkach. Dzięki temu nie tworzą kolejnych warstw, dzięki czemu substancje aktywne mogą przedostać się w głąb. 

Silikony częściowo rozpuszczalne w wodzie – należą do substancji, dających natychmiastowy efekt, sprawiający, że włosy stają się lśniące i gładkie. Częściowo rozpuszczalne silikony doskonale ochraniają włosy przed działaniem wysokiej temperatury, odbudowują osłabione pasma oraz chronią i zachowują kolor na dłużej. Tego typu silikony są trudne do usunięcia, więc do ich zmywania dobrze sprawdzą się specjalny szampony z SLS/SLES. 

Silikony nierozpuszczalne w wodzie – są to nierozpuszczalne oleje silikonowe, które rozpuszczają się w tłuszczach. Najczęściej występują w maskach, w strojach oraz serach do regeneracji włosów. Stosowanie takich środków zalecane jest nie częściej, niż jeden lub dwa razy w tygodniu, żeby zapobiec powstawaniu oblepiającego się, silikonowego filmu na włosach. Do usuwania tego typu silikonów najlepiej używać szamponów zawierających laurylosiarczan sodu lub amonu. 

Wady i zalety silikonów w kosmetykach do włosów 

Lekarze z Harvard Medicine School zapewniają, że silikony z jednej strony wykazują działanie okluzyjny, blokując parowanie wody. W związku z tym utrzymują właściwe nawilżenie włosów. Z drugiej strony blokują one wnikanie w głąb pasm składników nawilżających dostarczanych przez inne kosmetyki. Są one więc z jednej strony dobre, ale z drugiej strony złe. 

Zobacz też: http://www.magazynstyle.pl/musisz-wiedziec-o-olejowaniu-wlosow/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here