Niedociśnienie, czyli niskie ciśnienie krwi, w literaturze medycznej określane jest terminem hipotonia. Według większości lekarzy przypadłość ta nie jest groźna i nie wymaga leczenia. Dotyka najczęściej kobiet i dorastających dziewcząt. Mimo, że najczęściej niskie ciśnienie krwi nie ma negatywnych skutków dla ludzkiego organizmu, to jego objawy są jednak dość uciążliwe.
Hipotonia wtórna może mieć wiele przyczyn. Bardzo często jest ona wynikiem innych schorzeń, takich jak padaczka, cukrzyca, czy anemia.Pojawia się również w następstwie rozległych poparzeń, silnych krwotoków, a nawet długotrwałego stresu. Bywa również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Ten rodzaj niskiego ciśnienia krwi można wyleczyć usuwając jego pierwotną przyczynę. Trudniejsza jest walka z hipotonią pierwotną. Wynika ona najczęściej z nieprawidłowej budowy ścian tętnic. Są one dużo mniej elastyczne niż u osób zdrowych, co ma podłoże genetyczne.
By wykryć niskie ciśnienie krwi, należy prowadzić jego regularne pomiary. Aby jednak zastosować skuteczne leczenie należy wykonać szereg dodatkowych badań, takich jak badanie moczu, EKG, a nawet USG serca. Do określenia przyczyn hipotonii niezbędny bywa holter ciśnieniowy.
Każdy, kto ma problem z niskim ciśnieniem krwi, doskonale zna jego objawy. Oprócz złego samopoczucia i uczucia senności pojawiają się również nudności, zawroty głowy, a nawet omdlenia. Dolegliwości te można ograniczyć, przestrzegając pewnych zasad. Po pierwsze należy unikać gwałtownych zmian pozycji, wykonywać powolne i uważne ruchy podczas wstawania z łóżka lub fotela. Pomocny bywa również prysznic z użyciem na przemian ciepłej i zimnej wody. Regularne, ale niezbyt forsowne ćwiczenia fizyczne również pomagają w unormowaniu ciśnienia krwi. Osoby cierpiące na hipotonię nie powinny się zbyt długo opalać, palić papierosów, nadużywać alkoholu i nieregularnie jeść. Należy również zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, ponieważ duża utrata płynów powoduje dodatkowy spadek ciśnienia krwi.

serce.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here