Wszyscy już wiedzą (poza rządem), że ocieplenie klimatu stało się faktem, jedyną metodą na zatrzymanie tego procesu są odnawialne źródła energii i segregacja odpadów. To skuteczne sposoby na ochronę środowiska, w którym żyjemy.

Czym są odnawialne źródła energii?

Energia potrzebna jest w domu, do produkcji przemysłowej, poruszania się pojazdów. Tradycyjna energia pozyskiwana jest z surowców kopalnych, przede wszystkim węgla, ropy naftowej i gazu. Ich wydobywanie, przetwarzanie i wreszcie wykorzystywanie bardzo negatywnie wpływa na stan środowiska i ocieplenie klimatu.

Alternatywą mogą być odnawialne źródła energii. Pod tą nazwą kryją się przede wszystkim promienie słoneczne, woda, wiatr i źródła geotermalne. Ich zaletą są przede wszystkim niewyczerpane zasoby, darmowe pozyskiwanie oraz minimalny wpływ na środowisko. W niektórych przypadkach pozyskanie darmowej energii odnawialnej wiąże się z bardzo wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Tak jest w przypadku elektrowni wiatrowych i wodnych. Koszt ich budowy mogą zrealizować tylko duże firmy o wysokim kapitale.

Zalety fotowoltaiki

Zupełnie inaczej jest w przypadku wykorzystania energii słonecznej. Do jej wykorzystania wystarczą tylko panele solarne lub fotowoltaiczne zamontowane na dachu lub w innym dogodnym nasłonecznionym miejscu. Panele solarne to trochę połowiczne rozwiązanie, które pozwala na pozyskiwanie energii cieplnej. Dzięki nim możemy mieć darmową ciepłą wodę użytkową i obniżyć koszty ogrzewania domu w zimie.

Montaż fotowoltaiki daje znacznie większe możliwości wykorzystania energii słonecznej. Przede wszystkim przez panele przekształcana jest ona w energię elektryczną, którą możemy zasilać wszystkie urządzenia w domu. Dzięki temu nie musimy płacić wysokich rachunków za prąd zakładowi energetycznemu.

Montaż fotowoltaiki ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. W lecie duże nasłonecznienie powoduje, że panele powodują nadmiar energii elektrycznej. Jest on odsyłany do tradycyjnej sieci elektrycznej, w zimie może wystąpić niedobór energii, ale można ją wtedy odkupić na preferencyjnych zasadach od zakładu energetycznego.

Choć panele fotowoltaiczne nie są tanie, to na ich montaż można dostać dofinansowanie z funduszy europejskich.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here