Transport to silnie rozwijająca się gałąź przemysłu. To nie tylko przemieszczanie się ludzi, ale również firmy spedycyjne zajmujące się transportem ogromnych ładunków o różnym przeznaczeniu. Na firmach logistycznych ciąży obowiązek znajomości przepisów dotyczących przewozu różnych produktów w Polsce i Unii Europejskiej.

Aby ładunek nie zaginął

Etykiety logistyczne to niezbędny element w oznakowywaniu każdej przesyłki. Umieszczane na ładunku w widocznym miejscu i odpowiednio duże, zawierają informacje i wskazówki co do rodzaju towaru, jego nadawcy i odbiorcy. Tutaj znajduje się również specjalny numer nadawany każdej przesyłce, tzw. Seryjny Numer Jednostki Wysyłkowej.

Wciąż najpopularniejsze są samoprzylepne etykiety papierowe lub foliowe. Te pierwsze zdecydowanie nie sprawdzą się, jeśli ładunek będzie narażony na działanie zamiennych warunków atmosferycznych. Deszcz i słońce mogą skutecznie usunąć z niego niezbędne informacje. Wyróżniamy wśród nich etykiety logistyczne termiczne oraz termotransferowe.

Rozwiązanie termiczne i termotransferowe

Naklejki papierowe są zdecydowanie najtańsze i z tego również względu najczęściej wybierane. Etykiety termiczne mają więc raczej zastosowanie do wysyłek krótkoterminowych. Jeśli ładunek ma przebyć dłuższą drogę, lepiej wybrać inną opcję.

Termotransferowe etykiety, w których druk wykonany jest z użyciem taśmy termotransferowej, są zdecydowanie trwalsze i polecane do wysyłek długoterminowych. Produkty z takimi etykietami można magazynować naprawdę długo bez obawy, że druk stanie się nieczytelny. Warto również pamiętać o wyborze odpowiedniego kleju – tylko to zapewni stabilność etykiecie.

Folia i RFID

Etykiety logistyczne foliowe z polipropylenu lub polietylenu polecane są do ładunków magazynowanych na zewnątrz. Słońce i deszcz nie wpłyną na czytelność druku. Głównie wybierane do branży budowlanej, gdzie wielkogabarytowe produkty stoją po prostu na powietrzu. Wybór w tym wypadku etykiety foliowej jest jak najbardziej zrozumiały.

Technologia RFID jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań, i co za tym idzie, niezwykle praktycznym. Informacje są w tym wypadku zapisane w pamięci znacznika, ale aby je odczytać, niezbędne jest posiadanie sprzętu RFID.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here