Kompostownik to dziś bardzo pożyteczny element wyposażenia naszych domów i ogrodów. To w nim zbiera się odpady z owoców, warzyw, chwastów, zmielonej kawy i wszelkich innych elementów biologicznych odpadów. Taki kompostownik można zrobić samemu. Warto jednak wiedzieć, jak z niego korzystać i prawidłowo użytkować.

Przeczytaj też: https://www.um.pl/kompostownik-co-musisz-wiedziec-o-kompostowaniu/

Kilka najważniejszych informacji o kompostowniku

Pryzmę kompostową możesz zbierać przez cały rok. Jednak tak naprawdę to w letnich, ciepłych, a nawet upalnych miesiącach zachodzą procesy, które sprawiają, że jej zawartość nadaje się do użyźniania gleby. To wówczas pod wpływem ciepła wytwarzają się bakterie oraz grzyby, które rozkładają odpady organiczne. To z kolei powoduje wytwarzania odpowiednich substancji, które sprawiają, że rośliny nią nawożone, rosną i dojrzewają pod ich powłoką w bardzo szybkim tempie. Kiedy więc najlepiej zbudować kompostownik? Polecamy zrobić to wczesną wiosną. Wówczas możemy umieści we wnętrzu kompostownika rośliny, które zużyliśmy w poprzednim roku. Następnie, w kolejnych miesiącach dodawać będziemy odpady produkcyjne czy inne odpadki organiczne. Nawet jeśli zimą proces kompostowania zatrzyma się, wszystko zacznie się od początku, gdy tylko wrócą ciepłe dni.

Jak zbudować kompostownik?

Nawet jeśli nie jesteś złotą rączką, zbudowanie kompostownika nie będzie dla Ciebie dużym wyzwaniem. Potrzebujesz skompletować kilka narzędzi oraz materiałów. Oto lista najpotrzebniejszych z nich:

  • Rękawice robocze
  • Wiertła i bity
  • Piła lub nóż uniwersalny
  • Widły ogrodowe lub łopata
  • Plastikowy pojemnik do przechowywania
  • Worek na śmieci

Gdy już skompletujesz ten sprzęt, czas najwyższy przystąpić do pracy. Wybierz lokalizację swojego kompostownika. Polecamy umieścić go w takim miejscu, aby nie psuł estetyki Twojego ogródka. Gdy już to masz, połóż na tym miejscu worek na śmieci, a następnie plastikowy pojemnik do przechowywania. To on będzie Twoim kompostownikiem. Zadbaj o to, aby był przynajmniej 50 litrowy. Powinien również mieć szczelną pokrywkę. Spód pojemnika wytnij przy pomocy piły ręcznej, a w ściankach pojemnika wywierć otwory. Kompostownik postaw na worku na śmieci. Możesz już wypełnić go odpadami organicznymi. Gotowe! Sam przyznaj, że to zadanie było bardzo łatwe do zrealizowania. Z czasem zauważysz też, ile masz z kompostownika pożytku. Jeśli tylko uprawiasz w przydomowym ogródku owoce i warzywa, naprawdę warto z niego korzystać.

Zobacz też: http://www.magazynstyle.pl/pokoj-dzieciecy-wedlug-marii-montessori/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here