Normy stanowią bardzo ważny aspekt związany między innymi ze śrubami. Należy podkreślić, że elementy złączne spełniające określone standardy gwarantują bowiem o wiele lepszą jakość – biorąc pod uwagę zastosowanie w przypadku konkretnych maszyn, konstrukcji itp. Jakie są tutaj najważniejsze informacje? Co zrobić, aby szybko oraz sprawnie dokonać konwersji pomiędzy normami ISO/DIN/PN?

Co warto wiedzieć o najważniejszych normach?

Trzeba tutaj zwrócić uwagę choćby na aspekt, iż najczęściej stosowane, w skali globalnej, są normy ISO. Najwięcej „do powiedzenia” w tym przypadku ma natomiast Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Została ona założona w Londynie. Teraz ma natomiast siedzibę w szwajcarskiej Genewie. Jakie są podstawowe zadania tej pozarządowej placówki? To przede wszystkim rozwój normalizacji w skali światowej. Ma to na celu ułatwić wymianę dóbr i usług na poziomie międzynarodowym.

Czym charakteryzują się natomiast normy DIN? W tym przypadku odpowiada za nie Niemieckim Instytut Normalizacyjny. Co ciekawe, ta instytucja została założona 30 lat wcześniej niż Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Miało to miejsce bowiem w 1917 roku. Na początek ten właśnie podmiot nosił nazwę Normalienausschuss für den allgemeinen Machinenbau. Teraz jest on natomiast określany jako Deutsches Institute für Normung. Łatwo zauważyć, że od tej nazwy wzięła się nazwa norm, które także są stosowane na terenie Polski. Tak samo, jak Polskie Normy. Z jednej strony naprawdę ta kwestia może nas cieszyć. Jest też jednak druga strona medalu. Okazuje się bowiem, że te normy są stosowane wyłącznie na terenie naszego państwa. W związku z tym pod tym względem nie są – niestety – zbytnio uniwersalne, prawda?

Jak dokonać konwersji?

Dlaczego konwersja ISO/DIN/PN jest tak ważna? To sposób na to, aby współpraca na przykład pomiędzy podmiotami z różnych krajów albo nawet kontynentów przebiegała szybko oraz bez najmniejszych nawet niedomówień. Co zrobić, aby dokonać jednak takiego „przekształcenia”?  Pierwszym krokiem jest odwiedzenie strony internetowej https://stalmut.pl/. Znajduje się tam odpowiednia wyszukiwarka. Interesują Was śruby z kołnierzem? Znacie tylko normę PN 82247? Chcielibyście dowiedzieć się, jaka jest norma ustanowiona przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny? Wejdźcie na stronę oraz wpiszcie, albo wklejcie, PN 82247. Potem sprawa jest już bardzo prosta. Trzeba tylko kliknąć czerwony przycisk Szukaj znajdujący się po prawej stronie. Dzięki temu dowiecie się, że śruby z kołnierzem są oznaczone jako DIN 6921/PN 82247.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here