Zdecydować się na wycinanie migdałków czy nie? To pytanie stawia sobie niezwykle wielu rodziców, jeśli ich dzieci powszechnie mają na anginę oraz są przerośnięte migdałki. Lub jest na nie jednoznaczna odpowiedź? Które są wskazania, gdy idzie o usuwanie migdałków? Jak jest tonsillektomia?

Migdałki –  wycinać?

Gdy zauważymy, iż niezwykle powszechnie chorujemy czy nasze migdałki przez większy czas będą powiększone, winni dobrać się na konsultację do laryngologa, który stwierdzi, lub potrzebne jest ich usunięcie. Migdałków nie wycinamy profilaktycznie. Taki zabieg przeprowadzamy, jeśli stoją się one skupiskiem bakterii czy jeśli są przerośnięte oraz zmniejszają przez to drożność dróg oddechowych. Gdy specjalista nie stwierdzi przewlekłego stanu zapalnego, wtedy wystarczające może być tylko podcięcie migdałków podniebiennych – taki zabieg nosi nazwę tonsillotomia oraz przygotowuje się go tylko u dzieci. Całkowite ich usunięcie (tonsillektomia) może być wykonane również u maluchów, jak również u dorosłych. Zabieg nie jest ciężki oraz jest 30-60 minut.

czy warto wycinać migdałki

Choroby, które potrzebują wycięcia migdałków

1. Przerośnięte migdałki
Zdarza się, iż migdałki podniebienne zbytnio się rozrosną. Dzieje się tak zwykle po częstych infekcjach. Są to mechaniczną przeszkodą w życiu, która uniemożliwia połykanie. Przerosnąć może również migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdał), i to uniemożliwia oddychanie przez nos. Jednak toż nie koniec problemów z tym połączonych. Przerośnięty migdałek gardłowy zatyka część trąbki słuchowej, a następnie do ucha środkowego nie docierają kolejne porcje świeżego powietrza. Gdy taki stan długo się utrzymuje, w uchu zaczyna składać się płyn. Kończy się to niedosłuchem czy zapaleniem ucha środkowego. Łatwym do zaobserwowania zewnętrznym symptomem przerostu migdałka gardłowego jest to, iż dziecko chrapie podczas snu. Jeśli chrapaniu wtórują bezdechy, trwające parę albo kilkanaście sekund, należy migdałek usunąć. Nie wolno tego ignorować, bo bezdech może iść do groźnych zmian w płucach, a w ekstremalnych wypadkach chociażby do zatrzymania akcji serca. Przerośnięte migdałki podniebienne, chociażby gdyby nie są etiologią częstych zapaleń lub angin, poważnie utrudniają dziecku połykanie. Maluch nie chce jeść, ponieważ nie może bez kłopotu połykać. W takich rzeczach nie usuwa się zupełnie migdałków, a tylko je przycina, czyli obniża chirurgicznie.

2. Nawracające anginy
Chociażby normalnej wielkości migdałki podniebienne potrafią być etiologią przewlekłego stanu zapalnego. Migdałki są to niezwykle porowate, mają tzw. nisze, w jakich skupiają się bakterie oraz tak stąd przedostają do krwi. Specjalista powie wówczas do rodziców, iż migdałki są siedliskiem stanu zapalnego. Często jest toż same etiologia zapalenia zatok oraz krtani. Jeśli taki stan nie będzie leczony, u dziecka może się rozwinąć zapalenie stawów, mięśnia sercowego lub mózgu określane również temperaturą reumatyczną. Jednak toż nie wszystko. Co mało miesięcy pojawiają się silne zapalenia gardła w formie angin. Jeśli wydają się parę razy w roku, należy pomyśleć o ich usunięciu.
Podejmując decyzję o wycięciu migdałków należy brać pod uwagę jeszcze jedno – powikłania częstych angin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here