Witamina C odgrywa bardzo ważną rolę w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Ponieważ trzeba ją pozyskiwać z zewnątrz, poprzez suplementację, a przede wszystkim zbilansowaną dietę, warto mieć świadomość, jak wpływa na codzienne funkcjonowanie, a przede wszystkim zdrowie. Czy przyjmowanie wysokich dawek kwasu askorbinowego ma sens?

Zapotrzebowanie RDA na witaminę C

Czy wiesz, co oznacza skrót RDA? Angielskie Recommended Dietary Allowence zostało opracowane już w latach 40. XX wieku. Chodzi o normy dziennego zapotrzebowania na konkretne substancje.

RDA witaminy C wynosi:

  • 75 mg dla kobiet,
  • 90 mg dla mężczyzn.

Niektórzy badacze już wiele lat temu postulowali, żeby wyrównać rekomendowaną dawkę witaminy C dla obu płci na poziomie 90 mg, inni wskazywali na konieczność podawania nawet 200 mg dziennie. To dość istotne rozróżnienie, ponieważ wraz z posiłkami przyjmujemy dziennie około 70-80 mg (to oczywiście zależy od konkretnej diety), więc wszelkie niedobory trzeba suplementować.

Spory na temat witaminy C trwają od dekad. Ważnym głosem w dyskusji był między innymi laureat Nobla, Linus Pauling, znany propagator przyjmowania nawet kilkugramowych porcji witaminy C dziennie. Jego zdaniem, kwas askorbinowy w wysokim stężeniu pozwolił mu dożyć sędziwego wieku (zmarł, mając 93 lata).

Co warto wiedzieć

Co ciekawe, im więcej witaminy C przyjmujesz, tym spada wydajność jej absorpcji. Kwas askorbinowy wchłania się dopiero w dwunastnicy oraz jelicie cienkim. Zapasy gromadzą się zaś w różnych organach – od płuc do mózgu, a za wydalanie nadmiaru są odpowiedzialne nerki.

Badacze przez lata szukali związków pomiędzy podawaniem wysokich dawek witaminy C a leczeniem nowotworów, w procesie radioterapii i chemioterapii. Należy mieć jednak na względzie, że wysokie dawki kwasu askorbinowego przynoszą niepożądane skutki uboczne, między innymi nudności, biegunki czy bóle głowy. Dodatkowo, wraz z przyjmowaniem większych ilości witaminy C rośnie ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Ale czy zawsze przyjmowanie wyższych dawek kwasu askorbinowego jest niewłaściwe?

Kiedy warto suplementować witaminę C

Jednym z pozytywnych działań witaminy C jest jej wpływ na poziom ogólnej odporności organizmu. Dlatego warto wzmacniać nią układ immunologiczny, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy łatwiej o osłabienie. Już dawno obalono mit, że witamina C przyspiesza wychodzenie z przeziębienia, jednak jej dobry wpływ na funkcjonowanie i ochronę organizmu jest faktem.

Zwiększone dawki witaminy C powinni również przyjmować sportowcy. Kwas askorbinowy jest antyoksydantem, czyli zwalcza wolne rodniki. A te pojawiają się w organizmie szczególnie po większym wysiłku, po treningu. Zapotrzebowanie na witaminę C jest więc ponadprzeciętnie wyższe u osób aktywnych fizycznie. Jeżeli należytych ludzi narażonych na intensywny wysiłek, wypróbuj suplementy od Allnutrition, które są polecane w szczególności sportowcom – chodzi o preparaty Allnutrition Vitamin C Antioxidant oraz Allnutrition Vitamin C With Bioflavonoids.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.sfd.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here