Czy praca w służbach mundurowych przekłada się na duże zarobki? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w Polsce służb mundurowych jest bardzo dużo, a zarobki różnią się od siebie w zależności od danej profesji. Czy praca jako strażnik ochrony kolei pozwoli Ci na godne życie? Jak właściwie wygląda takie zawód? Jesteście ciekawi? Zaczynamy!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/ile-zarabia-sie-w-strazy-ochrony-kolei/ 

Czym jest Straż Ochrony Kolei?

Straż Ochrony Kolei, czyli w skrócie SOK to umundurowana i uzbrojona formacja działająca w naszym kraju na podstawie Ustawy z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym. To czym zajmuje się taka ochrona najlepiej przedstawić cytując Ustawę z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym oraz na Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 lipca 2004 roku w sprawie szczegółowego zakresu działania oraz sposobu organizacji straży ochrony kolei. Jak więc ona brzmi? 

Co należy do obowiązków strażnika ochrony kolei? 

Według Art. 60. Zadania i uprawnienia straży ochrony kolei do zadań straży ochrony kolei należy:

,,1) kontrola przestrzegania przepisów porządkowych na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych;

2) ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych.”

Ile jest w stanie zarobić strażnik ochrony kolei? – Zarobki Straży Ochrony Kolei

Kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę to stajemy się funkcjonariuszem adaptującym się do służby, przechodzimy szkolenie podstawowe, które kończy się egzaminem. W tym czasie nasze zarobki znajdują się w granicach najniższej krajowej. Z czasem jednak zdobywając kolejne stopnie i doświadczenie, zaczniemy zarabiać nieco więcej. 

Miesięczne wynagrodzenie całkowite, czyli mediana na tym stanowisku wynosi 3 370 PLN brutto. Co drugi strażnik ochrony kolei otrzymuje pensję znajdującą się w widełkach od 2 710 PLN do 4 120 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych strażników ochrony kolei zarabia poniżej 2 710 PLN brutto. Jednak drugie 25% najbardziej opłacalnych strażników w kraju może liczyć na zarobki wyższe niż 4120 zł.

Zobacz też: http://www.magazynstyle.pl/dostac-sie-strazy-ochrony-kolei/

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here