Instrumenty klawiszowe mają w sobie coś magicznego. Dźwięk fortepianu czy pianina potrafi uspokajać, a jednocześnie wywoływać silne emocje – zarówno u słuchaczy, jak i samego wykonawcy. Nauka gry jest świetnym pomysłem, dlatego warto pomyśleć o niej już od najmłodszych lat.

Gra na klawiszach relaksuje, ale również staje się doskonałym sposobem na wspólne spędzanie czasu i umilenie spotkań towarzyskich. Fortepian, nuty Chopin i muzyka na żywo wprowadzają niesamowity klimat i są naprawdę świetną oprawą dla nastrojowego wieczoru we dwoje. Wiele osób twierdzi, że to najlepszy sposób na wyciszenie się i oderwanie problemów dnia codziennego. Od czego warto rozpocząć naukę gry? Kolejne etapy, które należy przejść to nauka nut, koordynacji rąk oraz dalsza praca z utworem.

Nuty

Pierwszym etapem jest nauka nut na pięciolinii. Uczeń musi również przyswoić wiedzę na temat ułożenia poszczególnych dźwięków na klawiaturze instrumentu. Najczęściej rozpoczyna się od nut w kluczu wiolinowym, a następnie w kluczu basowym. W tym drugim zapisane są dźwięki, które znajdują się w niższej części (grane lewą dłonią). Ważne jest z jakich podręczników korzystamy, ponieważ przejrzysty zapis melodii ma bardzo ważne znaczenie dla szybkości nauki i swobody przyswajania wiedzy. Bardzo dobrze rozpisane są nuty Chopin, gdzie trudna muzyka jest „podana”w przystępny sposób.

Koordynacja

Etap poznawania nut mamy już za sobą, dlatego kolejnym krokiem będzie nauczenie się koordynowania ruchu obydwu rąk. Jest to dość żmudny proces, ponieważ wiele osób ma problem z poprawnym wykonywaniem ćwiczeń. Nie ma na to żadnego magicznego przepisu – po prostu trzeba przez to przebrnąć i ćwiczyć jak najwięcej. Warto ćwiczyć najpierw jedną rękę, potem drugą, a następnie obie jednocześnie. I tak wiele, wiele, wiele razy… Szybkość nauki jest oczywiście uzależniona od naszych indywidualnych cech – sprawności i pamięci ruchowej. Praktyka czyni mistrza, więc im częściej będziemy ćwiczyć, tym szybciej nauczymy się poprawnie prowadzić dłonie po klawiaturze. Co ciekawe, wcale nie musimy męczyć się wiele godzin dziennie – wystarczy poświęcić na zajęcia około 45 minut kilka razy w tygodniu, aby mieć zadowalające efekty. Należy uczyć się grać bez patrzenia na klawisze, śledząc nuty Chopin zapisane w nutowniku.

Utwór

Następnym etapem jest praca nad danym utworem, na którą składa się dynamika, artykulacja, styl oraz interpretacja. Jest to po prostu „szlifowanie” każdego kolejnego utworu, który chcemy zagrać. Na początek warto się jednak skupić na jednej wybranej melodii, aby nie wprowadzić chaosu do procesu nauki.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here