Wraz z upływającymi latami, nabywamy nowych doświadczeń i mierzymy się z nowymi problemami. Z czasem staramy się usamodzielnić, rozwijamy sobie hobby, jedni zakładają rodziny, inni nie mają na to czasu i poświęcają się całkowicie pracy. W tym wszystkim umykają nam czasem podstawowe pytania w stylu – po co to robimy? Jaki jest sens życia? Czy to, co robię, ma naprawdę sens? Co jest po śmierci? Czy faktycznie zostanę nagrodzony za swoje czyny? A może mógłbym inaczej przysłużyć się ludzkości? Co będzie, gdy jednak nie zrealizuje swoich planów, które sobie założyłem?

Kiedy zastanawiamy się nad sensem życia?

Kiedy zastanawiamy się nad sensem życia?Wraz z upływem lat, zauważamy, że czas upływa coraz szybciej. Dzieje się tak z powodu natłoku obowiązków i tego, że coraz trudniej przyswajać nowe umiejętności. Raczej korzystamy już z arsenału nabytych kompetencji i zdolności. Najlepszy czas na rozwój jest w dzieciństwie, kiedy to jeszcze nie zastanawiamy się dokładniej nad sensem życia. Duży wpływ na postrzeganie świata mają też media i kultura, które otaczają nas na co dzień. Codzienne informacje na temat świata przyciągają naszą uwagę i pomagają wyrobić sobie opinię na pewne kwestie. Jednak znacznie bardziej atrakcyjne są te „złe” wiadomości od tych „dobrych”. Ciągłe wojny, przestępstwa, gwałty, zabójstwa, handel narkotykami i inne nieprzychylne informacje wzbudzają strach i zastanawiają, czy powinniśmy się cieszyć, że jednak nas to na co dzień nie spotyka, czy jednak pomóc biednym osobom w walce z codziennym nieurodzajem.

Zastanawia nas też wiele innych rzeczy

Czy może świat, w którym żyjemy, jest prawdziwy? A może to tylko iluzja i jeden wielki sen, z którego kiedyś się wybudzimy i wtedy znajdziemy się w realnym świecie. Pytanie rodzi się także na temat – skąd wiemy, co się stanie z nami po śmierci? Czy pójdziemy do nieba lub do piekła tak jak głosi wiara chrześcijańska? Czy jednak bliższe są zasady znane z hinduizmu lub buddyzmu, że czeka nas reinkarnacja. A więc odrodzenie się w innym życiu, w innej postaci, nie pamiętając o tym, co się stało w poprzednim życiu? A może nie ma też niczego? Czy możemy wpływać na decyzje innych osób. Czy mamy jakieś nadprzyrodzone moce, które drzemią w nas, ale musimy nauczyć się z nich korzystać?

Wiele osób ma za swój cel życiowy założyć rodzinę i mieć dobrze płatną pracę. Ale innym razem nasuwa się pytanie, czy to wiele zmieni. Patrząc się na te wszystkie przestępstwa na świecie, można się zastanowić, czy posiadanie dzieci w ogóle jest dobre, czy nie będzie też dla tych dzieci traumą, patrząc na coraz bardziej zdegenerowany świat? Pytaniem jest też, co posiada największą wartość? Jedni mówią o rodzinie, inni o ojczyźnie, inni o zdrowiu, jeszcze inni o wolności. Same te hasła są jednak puste bez wyjaśnienia, o co dokładnie chodzi. Wolność dla jednych jest sprowadzana do kwestii niepodległości kraju, inni z kolei kierują się zasadą własności i wolności od państwa, często opisywanej hasłem „wolność mojej pięści kończy się na wolności Twojego nosa”. Jedni mówią o wolności dla pewnych grup społecznych, inni jednak skupiają się na wolności jednostki.

Każdy z nas jest inny. Jaki jest sens życia?

Każdy z nas jest inny. Jaki jest sens życia?Każdy człowiek jest inny i mimo że wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to nadal występuje wiele animozji na świecie ze względu na brak wspólnych poglądów. Sens każdego życia jest inny, podobnie jak inne są cele, które chce się zrealizować. Są ku temu potrzebne narzędzia, takie jak np. Piramida Maslowa, która wyznacza poszczególne cele w życia określając poziom ich przydatności. Zaczynając od tych podstawowych, takich jak potrzeby fizjologiczne, czy potrzeby żywieniowe aż po mniej oczywiste jak np. potrzeba samorealizacji.

Również kultura ma znaczący wpływ na nasze dokonania i odnajdywanie sensu życia. Każda przeczytana książka potrafi zmienić to postrzeganie, a szczególnie, gdy mamy do czynienia z książką popularnonaukową, a jeszcze inaczej, gdy mamy do czynienia z książką psychologiczną. Również każda religia i jej schematy wpływają na nas inaczej. Co innego głosi Biblia, co innego Koran, a totalnie inaczej wygląda schemat wierzeń dalekowschodnich, takich jak buddyzm czy taoizm, które opierają się o kwestie typowo filozoficzne. Jeszcze inaczej wygląda sięgnięcie przez nas do myślicieli. Inaczej w przypadku starożytności, inaczej w średniowieczu, jeszcze inaczej w przypadku czasów współczesnych.

W inny sposób oddziałują też filmy reżyserów, a także muzyka. Muzykę traktuje się w dzisiejszych czasach głównie jako rzemiosło rozrywkowe, ale ciągle jest wielu artystów, którzy tworzą muzykę, z myślą, że zaznaczą się trwale w jej historii i nakreślą nowe trendy. A kultura jest tutaj bardzo istotna, bo to często jedyny moment w życiu, kiedy można się wyłączyć i pomyśleć o danej chwili. Bo na co dzień żyjemy jednak głównie przeszłością, analizując błędy, które popełniliśmy kiedyś, chcąc wyciągnąć z nich lekcje oraz przyszłością, patrząc, co możemy jeszcze osiągnąć i jakie narzędzia są nam potrzebne, żeby wyznaczone przez nas cele się ziściły.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here