Ludzie od najdawniejszych czasów uprawiali ziemię i hodowali bydło. Początki rolnictwa sięgają epoki neolitu, czyli nawet dziesięciu tysięcy lat przed naszą erą. Przez tysiące lat rolnictwo przechodziło ewolucję. Zmieniali się ludzie pracujący na polu, zmieniały się sprzęty rolnicze i sposoby gospodarowania, lecz zawsze była to praca na roli. I tak jest do czasów nam współczesnych.

Branża rolnicza na tle gospodarki

Jak zostać rolnikiemObecnie rolnictwo jest jednym z działów gospodarki. Głównym zadaniem tego sektora gospodarczego jest dostarczanie ludziom płodów rolnych. Z płodów tych korzystają nie tylko mieszkańcy miast, ale także ludność wiejska. Wiele płodów rolnych eksportowanych jest również za granicę w ramach np. wymiany towarowej, czy sprzedaży. Rolnictwo dostarcza zarówno produktów roślinnych, jak i zwierzęcych. Aby mogło tak być potrzebni są ludzie, którzy nie boją się ciężkiej pracy i znają swój warsztat pracy. Rolnik jest osobą, która wytrwale pracuje na swoim polu i specjalizuje się określonej produkcji, np. ziemniaków lub zboża, albo mleka, czy mięsa. Czasem osoby nie mające do czynienia z rolnictwem pytają, jak zostać rolnikiem ?

Jak zostać rolnikiem?

Zostać rolnikiem nie jest trudno. Wystarczy przejąć ziemię po rodzicach. Albo nabyć odpowiednią ilość hektarów z myślą ich uprawiania. Ale być rolnikiem, to przede wszystkim trzeba nie stronić od bardzo ciężkiej pracy, która zaczyna się o świcie, a kończy o zmroku. Mieć świadomość tego, że w gospodarstwie rolnym nie ma urlopów, bo hodowane zwierzęta musza jeść, muszą być dojone i obrządzane. Uprawa pola ma tez swoje prawa i nie można np. siewu, czy żniw przełożyć na taki okres, który nam najbardziej odpowiada. Gdy się chce mieć plony, to każą pracę na polu trzeba wykonać w odpowiednim czasie. Na wsi nie ma znaczenia żar lejący się z nieba, czy siarczysty mróz. Rolnik musi pracować na okrągło i na dodatek musi lubić to, co robi. Nie wystarczy być rolnikiem z nazwy. Trzeba jeszcze kochać tę pracę i ziemię, która daje chleb i ze wszystkich sił przykładać się do jej rozwoju.

Jak również posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o uprawie roli i hodowli zwierząt. Jak również nieustannie ją doskonalić. Bo w rolnictwie tak jak w każdej innej gałęzi gospodarki nieustannie następują zmiany. Wchodzą wciąż nowe środki ochrony roślin, nowe rodzaje nawozów. Trzeba wiedzieć, jak stosować pestycydy, aby nie zaszkodzić nie tylko roślinom, ale przede wszystkim konsumentom. Ogólnie istniejące w naszym kraju rolnictwo można podzielić na tradycyjne, czyli drobnotowarowe, którego z każdym rokiem jest coraz mniej. Oraz rolnictwo wysokotowarowe, czyli intensywne. Wszystko zależy od powierzchni gospodarstwa rolnego, ilości plonów i wysokości nakładów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here