Mózg nie znosi rutyny, wręcz przeciwnie – wymaga stałej stymulacji, aby wciąż się rozwijać. Dostarczanie odpowiednich bodźców czy ćwiczenia na pamięć pozwalają na osiągnięcie naprawdę korzystnych rezultatów.

Trening mózgu wcale nie jest tak trudny i wymagający, jak mogłoby się wydawać. Poznaj przykładowe metody ćwiczeń i zmień swoje nawyki, aby każdego dnia dbać o swój najważniejszy mięsień – czyli twój mózg!

Efektywny trening mózgu dla każdego

Trening umysłu niesie za sobą wydajne korzyści – dzięki odpowiednim ćwiczeniom możesz nie tylko poprawić swoją pamięć czy koncentrację, ale nawet podwyższyć IQ. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami efektywne ćwiczenia mogą zwiększyć iloraz inteligencji aż o 20 punktów w ciągu zaledwie 4 lat!

Aby jednak osiągnąć zadowalające efekty, konieczne jest odpowiednie nastawienie oraz odrobina dyscypliny. Każdy trening wymaga systematyczności i automotywacji, dokładnie tak samo wygląda to przy treningu mózgu. Ćwiczenia na pamięć czy koncentrację najlepiej wykonywać codziennie, nie musi to jednak zajmować wiele czasu – na początku w zupełności wystarczy nawet kwadrans.

Jakie ćwiczenia wykonywać? Wiele z nich łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. Doskonale na pracę mózgu wpływają np. gry planszowe. Podczas rozgrywki jesteś zmuszony do rozwiązywania problemów, opracowania strategii czy planowania kolejnych ruchów, co pozytywnie bodźcuje twój mózg.

Inne przykłady to m.in. różnego rodzaju łamigłówki, krzyżówki, sudoku czy puzzle. Wiele z nich możesz rozwiązywać nawet w drodze do pracy lub na uczelnię, co przy okazji pozwala na zaoszczędzenie czasu. Jednoczesne pobudzanie obu półkul mózgowych to jedna z najlepszych metod treningu mózgu.

Możesz też wybrać bardziej zaawansowane formy ćwiczeń. Świetnym przykładem jest choćby gimnastyka mózgu określana jako neurobic. Dzięki niej poprawisz kondycję swojego umysłu. Alternatywą mogą być również wizualizacje. Polegają one na całkowitym skupieniu się na wybranym przedmiocie, wydarzeniu, dźwięku itp., odrzucając tym samym wszystkie myśli niezwiązane z danym obiektem.

Jak wspomóc trening mózgu?

Na formę twojego mózgu, zapamiętywanie czy zdolność koncentracji ogromny wpływ mają również nawyki. Codzienne zwyczaje mogą zarówno niekorzystnie, jak i bardzo pozytywnie oddziaływać na umysł każdego z nas. Z tego powodu warto pamiętać o kilku zasadach i wskazówkach, które efektywnie wzbogacą i uzupełnią trening mózgu.

Przede wszystkim należy unikać rutyny i zadbać o dostarczanie nowych, nieznanych mózgowi bodźców. Ciągłe powtarzanie tych samych czynności prowadzi do szybszego starzenia się mózgu, co jednocześnie obniża jego rzeczywiste możliwości. Dlatego w każdym aspekcie życia tak cenna jest kreatywność!

Zadbaj również o ruch – nawet umiarkowana aktywność fizyczna wpływa na dotlenienie mózgu. Niektóre z jej form mogą też bardzo korzystnie bodźcować twój umysł, jak choćby nauka języków obcych czy gry na instrumentach muzycznych.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here