Często nie doceniamy siły, którą potrafią nieść ze sobą niepozorne rzeczy. Inaczej było z arniką górską (arnica montana) stosowaną od pokoleń w wielu preparatach leczniczych. Niezliczona ilość właściwości leczniczych doprowadziła nieomal do jej wyginięcia. Roślinę umieszczono jednak odpowiednio szybko pod ochroną, czym zapobiegnięto całkowitemu wyginięciu. Stosować możemy ją wewnętrznie i zewnętrznie, ponieważ produkuje się z niej zarówno maści, jak i preparaty doustne.

Czym jest arnika górska?

Jest to roślina pojawiająca się głównie w górach europejskich i północnoamerykańskich, czasem azjatyckich. Na całym świecie odnaleziono około 30 odmian arniki górskiej, w Polsce występuje jednak tylko jedna z nich. Arnica montana to kwiat przypominający stokrotkę. Jednak w przeciwieństwie do popularnej rośliny, cechują ją małe złocisto-żółte kwiaty z oddzielonymi od siebie płatkami. Jej liście są jajowate i tworzą swego rodzaju rozetę. Składa się ona również z koszyczków, kłączy i korzeni.

Co wartościowego zawiera? Podstawowe właściwości arniki

Żółtolistna roślina zawiera w sobie niezwykle przydatne w zielarstwie, homeopatii i farmacji surowce. Znajdujące się w niej flawonoidy, alkaloidy, poliacetyleny czy olejki eteryczne można stosować przy kuracji wielu przypadłości.

Ekstrakt z Arnica montana w postaci maści, żelu czy kremu wykorzystuje się przede wszystkim, gdy chcemy zlikwidować wszelkie zapalenia skóry. Preparat likwiduje siniaki, krwiaki i owrzodzenia, zmniejsza także różne obrzęki. Działa również skutecznie na zmiany skórne, takie jak trądzik, wysypka czy wypryski. Można także stosować ją na ukąszenia owadów, by zapobiec uczuleniom i zapaleniom skóry.

Koniec z problemami

Arnika nie działa jedynie na zmiany skórne, jej właściwości są skuteczne również w leczeniu wszelkiego rodzaju bólu związanego z reumatyzmem. Podobny do stokrotki kwiat potrafi również zaradzić problemom z wydolnością serca czy krążeniem krwi. Nie można również zapominać o jej efektywności w walce z bakteriami i wirusami, co zapobiega często rozwoju paciorkowców itp. Arnika górska wzmacnia organizm, stymuluje układ krwionośny i pobudza układ nerwowy. Stosowana jest również u pacjentów z chorobami układu pokarmowego.

Cudowny lek

Przy tak ogromnej ilości właściwości tej rośliny, łatwiej byłoby wymienić jakich zastosowań ona nie posiada, gdyż jest ich tak niewiele. Arnika górska jest stosowana również na oddychanie, ponieważ działa efektywnie na objawy astmy. Działa także antyhistaminowo, nawet w przypadku odmy płucnej. Udokumentowane są także przypadki podawania arniki górskiej zwierzętom, które były osłabione i zlęknione.

Kosmetyka

Ekstrakty z arniki zaczęto stosować również w kosmetyce, ponieważ działa bardzo dobrze na zwężone naczynka i tak zwane pajączki. Roślina odmładza skórę, poprawia jej koloryt oraz sprawia, że znikają cienie pod powiekami.

Środki ostrożności

Tak jak w przypadku każdego preparatu leczniczego, również przy arnice górskiej należy zachować wszelkie środki ostrożności. Zalecane jest dokładne zapoznanie się z ulotką danego produktu oraz konsultacja z lekarzem, gdyż ekstrakt z tej rośliny może czasem wywołać reakcje uczuleniowe lub inne działania niepożądane, takie jak biegunka, omdlenia, wymioty czy ból głowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here