Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Za nami 10. edycja kilOFFa

Za nami 10. edycja kilOFFa

Jubileuszową 10-tkę zaliczył katowicki Festiwal Filmów Niezależnych „kilOFF”. Jak co roku, i tym razem wydarzenie przyciągnęło na Śląsk wielu młodych artystów i miłośników kina.

Na kilOFF, który do tej pory odbywał się wiosną, tego roku musieliśmy czekać aż do 16 października. Ale za długie czekanie dobre oglądanie. Trzy dni festiwalu wypełnione zostały jak zwykle masą ciekawych propozycji dla uczestników. Warte uwagi były szczególnie pokazy filmowe, w tym dwuczęściowy Blok Filmów Niskobudżetowych, Kreskówkowy Kac i Malutkie Animacje. W ramach pokazu etiud studenckich swoje produkcje zaprezentowali młodzi filmowcy z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W programie trzydniowego święta filmu niezależnego nie zabrakło też miejsca na scenę muzyczną. 

Szczególnym punktem festiwalu po raz kolejny był cykl warsztatów prowadzonych przez doświadczonych filmowców. Ich uczestnicy, wyłonieni na podstawie wcześniejszych zgłoszeń, mieli okazję poznać tajniki z zakresu postprodukcji, montażu, dźwięku oraz oświetlenia w filmie. Zajęcia poprowadzili Maciek Gryzełko, Aleksander Kozłowski, Bartek Gburek oraz Bartłomiej Bogacki. „Profesjonalizacja kina niezależnego” – to hasło, które corocznie przyświeca warsztatom. 

Całość wydarzeń zamknął pokaz filmów konkursowych, których twórcami są młodzi artyści w wieku od 15. do 35. lat, często parający się działalnością artystyczną niezwiązaną bezpośrednio z filmem. Wynika to z idei festiwalu – jego celem od początku była promocja kultury offowej, w tym niezależnych twórców oraz ich amatorskich filmów. KilOFF to okazja, z której twórcy ci korzystają, aby podzielić się ze środowiskiem filmowym swoimi pomysłami i świeżą perspektywą. 

Festiwal na dobre wpisał się w śląską ramówkę kulturalną i jest jednym z najbardziej interesujących tego typu wydarzeń w regionie. Organizuje go Polskie Forum Edukacji Europejskiej przy wsparciu Uniwersytetu Śląskiego, Biblioteki Śląskiej, Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach, Kina Kosmos czy Galerii Sztuki Współczesnej BWA. 

 

tekst: Elżbieta Gwóźdź

zdjęcie: http://kiloff.art.pl/zwiastun

Komentarze