Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Teatry muzyczne w Polsce

Teatry muzyczne w Polsce

Teatr to nie tylko sztuka dramatyczna w klasycznym tego słowa znaczeniu. Na deskach teatru dzieje się znacznie więcej...

Od 15 lat największą sceną musicalową w Polsce jest Teatr Roma w Warszawie. W światowym repertuarze Romy znajdziemy produkcje „non-replica”, znanych na całym świecie kompozytorów jak Andrew Lloyd Webber czy też Claude Michel Schonberg. Pod dyrekcją Wojciecha Kępczyńskiego realizowane są inscenizacje klasycznych musicali, znanych na całym globie. W Warszawie, trzysta razy w roku, od piętnastu lat, publiczność ogląda najwspanialsze musicale, gdzie obok aktorstwa, śpiew i taniec pełnią równie ważną rolę. „Upiór w operze” zgromadziło, blisko 700-tysięczną widownię! Oprócz znanych światowych produkcji, znajdziemy również wiele polskich klasyków, jak chociażby „Akademia Pana Kleksa”. 

W Łodzi, od 1945 roku, działa pierwszy w powojennej Polsce Teatr Muzyczny, który jest kontynuacją tradycji wileńskiego Teatru Komedii Muzycznej „Lutnia”. Po kilku przeprowadzkach na przestrzeni lat, ostatecznie siedziba teatru ulokowana została na ulicy Północnej 47/51. To tam miała miejsce polska prapremiera „Skrzypka na dachu” Jerry'ego Bocka. W 1998 roku trzy Złote Maski otrzymała inscenizacja „Człowieka z La Manchy” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Teatr zrzesza wielu wspaniałych dyrygentów, takich jak Karol Stryja, Wacław Geiger czy Bohdan Wodiczko. Teatr Muzyczny w Łodzi miał blisko 200 premier na przestrzeni sześćdziesięciu lat swojego istnienia, a także występował na scenach zagranicznych, ciesząc się wielkim uznaniem. Obecnie działa jako instytucja kultury, która wystawia również operetki, rewie oraz bajki muzyczne.

55 lat istnienia Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni to ponad 300 premier musicali, operetek, baletów i spektakli kameralnych. Najsłynniejsze tytuły, dzięki którym teatr zasłynął w Polsce, to „Jesus Christ Superstar”, „Chicago” czy „Evita”. Dzięki rozbudowie, teatr w Gdyni jest najpojemniejszym teatrem muzycznym w kraju i może pomieścić na trzech scenach 1500 widzów! W najbliższym czasie Teatr Muzyczny w Gdyni wystawia spektakl „Spamalot”, stworzony na podstawie filmu „Monty Python i Święty Graal”. Okraszony doskonałą muzyką, skomponowaną przez Erica Idle'a i Johna Du Prez, nawiązującą do największych przebojów Broadwayu...z przymrużeniem oka. 

 

tekst: Andrzej Królak

zdjęcie: depositphotos

Komentarze