Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Teatr powraca do TVP Polonia

Teatr powraca do TVP Polonia

Od listopada widzowie TVP Polonia znów mogą oglądać spektakle Teatru Telewizji. Powrót teatru na antenę Polonii nastąpił po 5 latach i jest odpowiedzią na potrzeby Polaków mieszkających za granicą.

Wznowienie nadawania spektakli telewizyjnych zostało zainicjowane przez rządzących. „Ministerstwo Spraw Zagranicznych porozumiało się z zarządem Telewizji Polskiej w sprawie zmian programowych w TVP Polonia, które dostosowują ramówkę telewizyjną do rzeczywistych potrzeb oraz oczekiwań publiczności – Polonii oraz Polaków mieszkających za granicą” – czytamy w komunikacie MSZ. W rezultacie owego porozumienia na antenie TVP Polonia pojawią się także nowe programy dla dzieci i młodzieży stawiające na naukę języka ojczystego. Więcej miejsca będzie poświęcać się również tematyce polskiej polityki zagranicznej. 

Pierwszy Teatr Telewizji został wyemitowany 5 listopada. W tym dniu na srebrnym ekranie pojawiła się „Moralność Pani Dulskiej” w reżyserii Marcina Wrony – współczesna interpretacja tragifarsy Gabrieli Zapolskiej. W tytułowej roli wystąpiła Magdalena Cielecka, a w pozostałych rolach m. in. Robert Więckiewicz, Jaśmina Polak, Jakub Gierszał czy Agata Buzek. 

Spektakle Teatru Telewizji można oglądać w każdą środę, trzy razy w ciągu doby – pierwszy raz o 13:45, następnie w głównym wydaniu o 20:50 oraz o godzinie 4:50 za sprawą powtórki dla Polonii w Ameryce. W kolejnych tygodniach wyemitowane zostaną: „Boulevard volatiare” w reżyserii Andrzeja Barta, „Skutki Uboczne” Leszka Dawida oraz „Ożenek” w reżyserii Ewy Bonackiej. Poza najnowszymi spektaklami z TVP1, w repertuarze znajdą się też klasyczne sztuki z archiwum Telewizji Polskiej. 

Powrót spektakli na antenę TVP Polonia zbiegł się niemal z rocznicą zainaugurowania Teatru Telewizji. Następnego dnia, 6 listopada, minęło bowiem 61 lat od emisji „Okna w lesie” w reżyserii Józefa Słotwińskiego – pierwszego widowiska teatralnego, które w całości zostało nadane ze studia telewizyjnego. 

 

tekst: Elżbieta Gwóźdź

zdjęcie: depositphotos

Komentarze