Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Sylwetki pisarzy: Neil Gaiman

Sylwetki pisarzy: Neil Gaiman

Czego się nie dotknie, to zrobi dobrze. A bierze się za różne rzeczy – pisanie powieści, opowiadań, tekstów piosenek, poezji, tworzenie filmów i scenariuszy komiksowych. Neil Gaiman jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy nurtu fantasy i science-fiction.

I stał się komiks

Neil Gaiman, obecnie mieszkający w USA, wychowywał się w Anglii. Dorósł w rodzinie scjentologów o żydowskich korzeniach, choć sam nie podzielał przekonań religijnych w niej wyznawanych. W dzieciństwie, zamiast ulegać indoktrynacji, wolał pochłaniać książki. Było to zajęcie, które sprawiało mu najwięcej przyjemności, więc oddawał mu się bez reszty. Największy wpływ na jego późniejszą twórczość mieli czytani w młodości pisarze tacy jak J.R.R. Tolkien, Edgar Allan Poe, Rudyard Kipling, Alan Moore, Michael Moorcock, Lewis Carroll czy G.K. Chesterton. Zanim jednak Gaiman sam został popularnym i cenionym autorem, pracował jako dziennikarz-freelancer. Specjalizował się w przeprowadzaniu wywiadów i pisaniu recenzji. Jego pierwszą książką była biografia zespołu Duran Duran, a pierwszym opowiadaniem historia fantasy „Featherquest”, opublikowana w Imagine Magazine. Obydwa debiuty miały miejsce w 1984 roku, gdy Gaiman kończył 24 lata.  Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczęła się jego fascynacja komiksami, która już po paru latach zamieniła się w pracę zarobkową. Autor został zatrudniony przez studio DC Comics, w którym doceniono jego pierwsze komiksowe próby. Gaiman porzucił dziennikarstwo, bo coraz bardziej uwierał go upadek wartości w mediach i zajął się na dobre pisaniem komiksów. Nawiązał też współpracę i przyjacielskie relacje z Alanem Moorem.


Sukces „Sandmana”

Dla DC Comics najpierw stworzył  krótką serię o przygodach Black Orchid, a ponieważ jego pomysły spodobały się w wydawnictwie, zlecono mu napisanie kolejnej, innej serii, która okazała się być ogromnym sukcesem autora. Chodzi oczywiście o „Sandmana”, który został uznany za jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych komiksów współczesnych. Jego głównym bohaterem jest Sen, nazywany też Morfeuszem – enigmatyczna i mroczna postać, władca krainy snów. Morfeusz ma niewiele wspólnego z klasycznymi superbohaterami, którzy ratują ludzkość. Działa raczej na własnych warunkach, przestrzegając jedynie praw Nieskończoności. Ważną rolę w serii Sandman odgrywa rodzeństwo Morfeusza, w tym szczególnie jedna z jego sióstr – Śmierć.

Gaiman pisał „Sandmana” przez siedem lat, od 1989 do 1996 roku. Stworzył w ten sposób zbiór niezwykłych historii, przechodząc stopniowo od horroru do gatunku fantasy. Świat „Sandmana”, podobnie jak główny bohater, rządzi się własnymi prawami i ma swoją, odrębną mitologię. Do dziś autor kojarzony jest zwłaszcza z tym projektem, choć stworzył też szereg innych serii oraz pojedyncze odcinki przygód różnych postaci komiksowych, w tym Batmana.

W międzyczasie Gaiman wziął się również za pisanie powieści. Pierwsza z nich nosiła tytuł „Dobry Omen”, a jej współautorem był Terry Pratchett, twórca popularnego Świata Dysku. Kolejne książki Gaimana były już w całości jego tworami. Doskonale znane czytelnikom na całym świecie są „Nigdziebądź”, „Gwiezdny pył”, „Amerykańscy bogowie”, „Koralina”,  „Chłopaki Anansiego”, „Księga cmentarna” (w USA jest to lektura dla dzieci) czy „Ocean na końcu drogi” (pierwsza powieść tylko dla dorosłych). Autor wydał także zbiory opowiadań: „Dym i lustra”, „Rzeczy ulotne” oraz „M jak Magia”, które, podobnie jak jego powieści, cieszą się ogromną popularnością.

Twórczość Gaimana została niejednokrotnie uhonorowana prestiżowymi nagrodami literackimi, takimi jak: Eisner Award, Hugo Award, Bram Stoker Award, Nebula Award czy Locus Award. Pisarz pracuje również jako scenarzysta filmowy i telewizyjny (szczególnie przy ekranizacjach swoich powieści), reżyser oraz producent. Od 2011 roku jest mężem znanej amerykańskiej piosenkarki Amandy Palmer.  


tekst: Elżbieta Gwóźdź
zdjęcie: depositphotos

Komentarze