Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Sylwetki pisarzy: Charles Bukowski

Sylwetki pisarzy: Charles Bukowski

Na temat Charlesa Bukowskiego zrobiło się ostatnio u nas głośno. To za sprawą Anny Wendzikowskiej, która przyjęła zaproszenie na wywiad z nim, czym pokazała, że biografia pisarza nie jest jej zbyt dobrze znana.

Bukowski nie żyje bowiem od 21 lat. Pomijając poziom żartu dziennikarzy Rock Radia, warto przy tej okazji wspomnieć o tym, jakby nie było, znanym amerykańskim autorze.


Niepoprawny alkoholik

Charles Bukowski, a właściwie Heinrich Karl Bukowski, urodził się w Niemczech w roku 1920. Zmarł w Kalifornii niespełna 74 lata później, na skutek za późno zdiagnozowanego raka krwi. Ci, którzy znają biografię pisarza, mogli zdziwić się, że bezpośrednią przyczyną jego śmierci była białaczka, a nie alkoholizm. Bukowski był bowiem flagowym amerykańskim alkoholikiem i tak został też zapamiętany. Przez całe swoje życie nie starał się zresztą robić nic, co mogłoby ten wizerunek zmienić. Mało tego, nałóg wydawał się jednym z jego głównych źródeł natchnienia i zajmował ważne miejsce we wszystkich stworzonych przez niego fabułach. Ich głównym bohaterem jest Henry Chinaski, postać, którą bez wątpienia można uznać za alter ego samego Bukowskiego, a więc właśnie alkoholik, a poza tym kobieciarz, hazardzista, erotoman i outsider.

Bukowski zaczął publikować niedługo po wyemigrowaniu z rodzicami do Ameryki, bo w wieku 24 lat. Zanim na dobre rozwinęła się jego kariera, był bardziej włóczęgą o statusie „ćmy barowej” niż pisarzem. Po ukończeniu liceum próbował studiować i chwilowo zajmował się dziennikarstwem, ale skończyło się na tym, że przez długą część swojego życia pracował głównie fizycznie, między innymi jako listonosz. Dopiero lata 60. i 70. przyniosły mu sławę w Ameryce i w Europie. Nie zmieniło to jednak zbytnio jego trybu życia. Nadal rządził nim alkohol, problemy z kobietami i wyścigi konne.

Pisarz był dwukrotnie żonaty, ale najbardziej wpływową kobietą w jego życiu była Jane – starsza o dekadę alkoholiczka, pierwsza miłość, z którą pozostawał w nieformalnym związku. W powieściach Bukowskiego liczne bohaterki są na niej wzorowane. Z jeszcze inną kobietą, kochanką Frances, Bukowski miał córkę, Marinę Louise.

Innymi osobami, często pojawiającymi się w twórczości pisarza, są jego rodzice. Ojciec, amerykański weteran wojenny i matka Niemka nie mogliby jednak zaliczyć się do grona pozytywnych postaci występujących w książkach syna. Bukowski opisywał ojca jako kata, a matce wyrzucał brak zainteresowania. Dzieciństwo dla Bukowskiego to synonim biedy, braku miłości i bliskości rodzicielskiej, agresji oraz wszystkich trudów życia charakterystycznych dla ubogiej imigranckiej rodziny.


Twórczość, obok której nie można przejść obojętnie

Bukowski należy niewątpliwie do tych pisarzy, których można albo kochać albo nienawidzić. Jego powieści naszpikowane są wulgaryzmami, język jest kolokwialny. Autor nie próbuje owijać w bawełnę tego, co ma do powiedzenia. Wielu właśnie przez to może odrzucać jego twórczość, ale nie sposób mu odebrać jednego – dzięki tej prostocie, dosadności i bezpośredniemu wyrażaniu myśli Bukowski bardzo celnie opisuje rzeczywistość. A pisze o sprawach przyziemnych i problemach dotyczących każdego z nas – o miłości, seksie, uzależnieniach, pracy, samotności, strachu przed śmiercią i poszukiwaniu sensu życia. Jego rozważania na temat natury ludzkiej są zazwyczaj tak prawdziwe, że aż bolesne. Nawet jeśli czytelnik po lekturze książek Bukowskiego czuje się nieco zniesmaczony, w duchu musi przyznać mu rację co do większości przemyśleń. W jego twórczości nie było nigdy miejsca na romantyczne historie z happy endami. Swój ogromny sceptycyzm Bukowski wyrażał w opisie każdej dziedziny życia. O miłości pisał: „Jak możesz twierdzić, że kochasz jednego człowieka, skoro na świecie jest dziesięć tysięcy ludzi, których kochałabyś bardziej, gdybyś ich kiedyś poznała? Ale nigdy ich nie poznasz”.

Na postaci Henry’ego Chinaskiego wzorowany jest główny bohater serialu „Californication” – Hank Moody.

Oprócz kilku niezwykle popularnych powieści („Listonosz”, „Faktotum”, „Kobiety”, „Z szynką raz!”, „Hollywood”, „Szmira”), Bukowski wydał liczne zbiory opowiadań oraz wierszy.

 

tekst: Elżbieta Gwóźdź
zdjęcie: GFreihalter

Komentarze