Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Sylwetki pisarzy: Agatha Christie

Sylwetki pisarzy: Agatha Christie

Podobno najciekawsze zbrodnicze intrygi wymyślała podczas zmywania. Czymże byłby świat powieści kryminalnych, gdyby nie Agatha Christie?

W samym języku angielskim wydano do tej pory ponad miliard egzemplarzy jej książek, nie wspominając już o drugim miliardzie przetłumaczonych na inne języki. Większość wielbicieli kryminałów rozpoczynała przygodę z tym gatunkiem, śledząc poczynania Herkulesa Poirot i innych popularnych detektywów stworzonych właśnie przez nią.


Inspirujące podróże
    
Agatha Mary Clarissa Miller urodziła się 15 września 1890 roku w Torquay. Anglia nie była jednak jej jedynym domem. Od najmłodszych lat Agatha podróżowała po świecie, tu i ówdzie pozostając na dłużej. Będąc nastolatką mieszkała w Paryżu, gdzie pobierała nauki. Nie była to jednak jej pierwsza wizyta w tym kraju. W kolejnych latach życia przebywała także w Egipcie, Iraku, w Syrii i na Wyspach Kanaryjskich. Z pierwszym mężem, Archibaldem Christie, odbyła podróż dookoła świata, a późniejsze, dłuższe pobyty poza Anglią były podyktowane głównie pracą jej drugiego męża, znanego archeologa Maxa Mallowana. Jako Agatha Christie Mallowan, pisarka spędziła dziesięć lat w Iraku, na stacji archeologicznej Nimrud. Ten podróżniczy tryb życia zaowocował wieloma powieściami, których akcja rozgrywa się w odwiedzonych krajach. Należą do nich między innymi „Morderstwo w Mezopotamii”, „Śmierć na Nilu”, „Mężczyzna w brązowym garniturze”, „Rendez-vous ze śmiercią”, „Spotkanie w Bagdadzie” czy „Morderstwo w Orient Expressie”.


A jednak kryminał

Pierwsza próba literacka Agathy bynajmniej nie okazała się sukcesem. Była nią powieść obyczajowa pod tytułem „Snow upon the Desert”. Żadne wydawnictwo nie chciało jej wydać. Autorka miała jednak wówczas zaledwie dwadzieścia lat. Kolejną próbę podjęła dziesięć lat później, po napisaniu „Tajemniczej historii w Styles”, w której umieściła Herkulesa Poirot. Powieść została wydana, a po kilku latach i kilku kolejnych pracach literackich, Christie była już znaną pisarką. Pierwsza duża fala popularności nadeszła wraz z wydaniem „Zabójstwa Rogera Ackroyda”. Niedługo potem jej książki zaczęto ekranizować oraz wystawiać na deskach teatrów.

Za najważniejsze i najgenialniejsze dzieła autorki uznaje się „Morderstwo w Orient Expressie” oraz „Dziesięciu Murzynków” (wydawaną w późniejszym czasie, ze względu na poprawność polityczną, jako „Dziesięciu małych żołnierzyków” lub „I nie było już nikogo”). Pod pseudonimem Mary Westmacott, Christie powróciła do powieści obyczajowych, które ostatecznie również znalazły liczne grono odbiorców.


Przygody kapryśnego detektywa

Spośród detektywów wykreowanych przez Agathę Christie, najważniejszym jest Herkules Poirot, z pochodzenia Belg. To on rozwiązał większość zagadek kryminalnych po mistrzowsku obmyślonych przez pisarkę. Monsieur Poirot to postać nietuzinkowa, jak na prawdziwego detektywa przystało. Christie obdarzyła go charyzmą i niebotycznym ego. Czy istniała jakaś sprawa, choćby najbardziej zawiła, której genialny śledczy nie był w stanie rozwiązać? Absolutnie nie. Mały Belg nigdy zresztą nie tracił wiary we własne możliwości. Zawsze powtarzał, że sukcesy zawdzięcza pracy szarych komórek, które nawet u schyłku życia, gdy był już niedołężny, pozwalały mu na rozwiązanie ostatnich zagadek. Równie znane jak intelekt Poirota były jeszcze dwie jego cechy: nienaganna kurtuazja oraz umiłowanie elegancji. Tę ostatnią najbardziej eksponował poprzez pielęgnację wąsów i noszenie zawsze perfekcyjnie wypolerowanych trzewików. W przeciwieństwie do swoich fanów, Christie znienawidziła z czasem jajogłowego detektywa. Uśmierciła go w „Kurtynie”, a New York Times opublikował wówczas jego nekrolog.

Nie możemy zapominać też o innych postaciach z kryminałów Christie, które rozwiązały tajemnicę niejednego morderstwa, czyli o starej pannie Jane Marple oraz małżeństwie detektywów Tommym i Tuppence.

Agatha Christie dwa razy wyszła za mąż. W wieku 24 lat poślubiła pułkownika Archibalda Christie, z którym rozwiodła się w 1929 roku. Para miała córkę o imieniu Rosalind. W rok po rozwodzie pisarka była już żoną młodszego o kilkanaście lat Maxa Mallowana. Christie zmarła 12 stycznia 1976 roku, pozostawiając swoim wielbicielom kilka nieopublikowanych jeszcze powieści. W 2014 roku brytyjska pisarka kryminałów Sophie Hannah ożywiła postać Herkulesa Poirot w książce „Inicjały zbrodni”.

 

tekst: Elżbieta Gwóźdź
zdjęcie: depositphotos

 

Komentarze