Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Specyfika kolekcjonowania dzieł sztuki

Specyfika kolekcjonowania dzieł sztuki

Kolekcjonowanie dzieł sztuki nie jest wbrew pozorom trudną sprawą. Aby zacząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem różnorodnych dzieł artystycznych, nie jest potrzebna ogromna fortuna.

Kolekcjonowanie sztuki i związane z tą aktywnością aukcje sztuki niosą ze sobą specyficzne ryzyko. Wspomniane ryzyko jest związane z możliwością kupna danego dzieła po zawyżonej cenie w niekorzystnym momencie. Osoby, które są zainteresowane inwestowaniem w dzieła sztuki, wypracowały sobie skuteczną strategię, by chronić się przed tą ewentualnością. Jej istotą jest inwestowanie w dzieła sztuki, które zostały zaprojektowane przez artystów młodych, nieznanych szerszemu gronu odbiorców. Taką metodę obrała znana projektantka Liane Rossler, która może się poszczycić imponującą kolekcją dzieł sztuki młodych australijskich twórców. W przypadku tej pasjonatki pierwszym zakupionym dziełem był obraz Peter’a Atkinsa. Twórczość wspomnianego malarza przeżyła ogromną metamorfozę w ciągu ostatnich dekad. Historia Liane pokazuje też, że wiele dzieł młodych twórców zostało docenionych w późniejszych latach aktywności artystów, co znalazło odzwierciedlenie w wyższych cenach konkretnych dzieł. Jak widać, podczas inwestycji w dzieła sztuki warto zaufać swojej intuicji.

Ludzie, którzy odwiedzają dom aukcyjny, nie powinni lekceważyć rysunków. Jest to bowiem taka forma artystycznego wyrazu, która wymaga dużych nakładów pracy i ogromnego talentu. Z tego też powodu ceny ręcznie sporządzonych rysunków potrafią zaskakiwać. Ciekawym przykładem ilustrującym to zjawisko jest historia Andrew Shapiro, osoby zarządzającej domem aukcyjnym Shapiro Auctioneers. Wspominany właściciel kupił swoje pierwsze dzieło sztuki za kwotę niespełna 30 dolarów, gdy był jeszcze chłopcem. Po latach okazało się, że anonimowa litografia była częścią limitowanej serii autorstwa Henri’ego Matisse’a. To zdarzenie zainspirowało Shapiro do kontynuacji gromadzenia zbiorów. Uwagę właściciela domu aukcyjnego przykuł fakt, że nikt inny nie zdołał dostrzec potencjału, jaki krył się w wybranym dziele. Zdaniem Shapiro opinie na temat dzieł sztuki zawsze będą podzielone. Z tego też powodu poważny inwestor i kolekcjoner nie może ignorować żadnych form artystycznego wyrazu.

Wbrew pozorom nie trzeba wcale wyjeżdżać z Polski, by móc brać udział w prestiżowych aukcjach sztuki współczesnej. Aukcje malarstwa, rzeźby i innego rodzaju przedmiotów estetycznych są organizowane przez polskie domy aukcyjne. Aukcje te są prowadzone w profesjonalny sposób i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem pasjonatów sztuki. W całej Polsce znajduje się aż 18 domów aukcyjnych wyspecjalizowanych w sprzedaży dzieł sztuki. Dzieła polskich artystów można nabyć już za kilka tysięcy złotych. Portfolio polskich domów aukcyjnych jest niezwykle zróżnicowane. Na aukcjach można bowiem nabyć dzieła zarówno klasycznych twórców, jak i młodszych reprezentantów sztuki nowoczesnej. Co ciekawe, na aukcjach można zakupić na przykład grafiki i plakaty, których cena jest niezwykle przystępna. Co ciekawe, w ofercie polskich domów aukcyjnych znajdują się także wyroby rzemiosła artystycznego. Nie pozostaje więc nic innego, jak śledzić aukcje sztuki i poszukiwać najbardziej unikatowych dzieł.

Zobacz też