Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Powieści kryminalne J. K. Rowling

Powieści kryminalne J. K. Rowling

Ukazała się kolejna powieść detektywistyczna pióra Roberta Galbraitha. Pod owym pseudonimem tworzy obecnie J. K. Rowling, autorka „Harry’ego Pottera”. Jak radzi sobie w nowym gatunku?

Najpierw było „Wołanie kukułki”, a teraz jest „Jedwabnik” – druga z cyklu książka o sprawach detektywa Cormorana Strike’a i tym samym drugi kryminał znanej i uwielbianej przez miliony pisarki. Rowling wystąpiła w nowej roli pod pseudonimem. Jej męskie alter-ego zwie się Robert Galbraith i pisze znakomite historie kryminalne. Niezależnie od tego, czy sięgniemy po nie jako miłośnicy gatunku czy też przez wzgląd na wcześniejsze dokonania niesamowitej Brytyjki, nie pożałujemy ani czasu, ani pieniędzy. 


Książka z kukułką

Cormoran Strike, prywatny detektyw, bynajmniej nie wiedzie życia wypełnionego frapującymi zagadkami kryminalnymi. Sława i ukłony jeszcze do niego nie przyszły i nic nie zapowiada, że tak się stanie. Brakuje mu klientów, a więc także pieniędzy, którymi mógłby spłacić zaciągnięte długi. Poza tym Cormoran stracił nogę podczas wojny w Afganistanie. Na domiar złego rzuciła go narzeczona, przez co sponiewierany przez los bohater koczuje ciągle w swoim biurze. Pewnego dnia odwiedza go tam John Bristow, brat znanej supermodelki Luli Landry, która rzekomo popełniła samobójstwo. Mężczyzna nie wierzy, że Lula, pieszczotliwie zwana „kukułką”, mogła targnąć się na własne życie. Detektyw Strike przyjmuje zlecenie i zamierza poznać prawdę. 


Kto zamordował pisarza?

Tak rozpoczyna się „Wołanie kukułki”, powieść, która przez kilka miesięcy miała mierne wyniki sprzedażowe, aż do czasu, gdy wyszło na jaw, kto jest prawdziwym autorem. Ostatecznie publikacja została pozytywnie oceniona przez krytyków i czytelników, więc Rowling wzięła się za kontynuację przygód detektywa. W „Jedwabniku” Strike ma się już trochę lepiej. Kolejna sprawa niestety nie zapowiada się interesująco – do detektywa przychodzi żona pisarza, która skarży się, że małżonek zniknął na kilka dni. Cormoran musi jedynie sprowadzić go domu. W toku poszukiwań okazuje się jednak, że pisarz został brutalnie zamordowany, a uwaga Strike’a skupia się na rękopisie książki, w której ofiara ujawniła wiele tajemnic elity wydawniczego światka. 

 

tekst: Elżbieta Gwóźdź

zdjęcie: depositphotos.com

Komentarze