Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Nowy projekt Kazika Staszewskiego

Nowy projekt Kazika Staszewskiego

7 listopada światło dzienne ujrzało wydawnictwo zatytułowane „Zakażone piosenki”. Za płytę odpowiada formacja Zuch Kazik. Znajdziemy na niej dużo szyderstwa i wspomnień z dawnych lat.

„Po zakończeniu tej płyty śmiało możemy powiedzieć, że nie ma już na świecie takich piosenek, których Kazik jeszcze nie śpiewał i nie nagrał” – tak nowy projekt podsumował Mirek Jędras, członek zespołu Zuch Kazik oraz wokalista i klawiszowiec formacji Zacier. A zatem jaki typ piosenek znajdzie się na zapowiedzianym na początek listopada krążku? Poza tym, że to piosenki „zakażone”?

Będą to nowe aranżacje popularnych utworów propagandowych z lat 40., 50. i 60. Teksty w warstwie dosłownej wychwalające komunizm, ustrój totalitarny i szeroko pojęty fanatyzm, w wykonaniu Kazika mają jednak charakter demaskatorski i służą wykpieniu systemu. Jak mówi Jędras, dla członków grupy to forma „zemsty po latach”, dająca możliwość wyśmiania absurdów tamtych lat, ale także próba rozliczenia się z krzywdami ustroju. Artyści podkreślają także, że tworzenie tego nowego projektu muzycznego było dla nich przednią zabawą. 

W skład grupy Zuch Kazik, poza samym Kazikiem Staszewskim, wchodzą również: wspomniany Mirek Jędras, a także Michał Jędras – perkusista zespołu Zacier; Andrzej „Izi” Izdebski – producent i gitarzysta współpracujący z Kazikiem od 2002 roku oraz Piotr Łojek z Elektrycznych Gitar. Muzycy występują razem jako Zuch Kazik z uwagi na Festiwal Twórczości Żenującej „Zacieralia”, którego dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą jest właśnie Mirek Jędras. Początkiem stycznia 2015 roku odbyła się już 8. edycja tej imprezy. Organizatorzy zaprosili do warszawskiego klubu „Progresja”, gdzie zaprezentowane zostały oczywiście także „Zakażone piosenki”. 

 

tekst: Elżbieta Gwóźdź

zdjęcie: Aotearoa 

Komentarze