Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Multimedialne muzea w Warszawie

Multimedialne muzea w Warszawie

Nowym trendem w muzeach na całym Świecie są ekspozycje multimedialne. Nowe technologie przekazywania wiedzy, podczas zwiedzania, nie ominęły także naszego kraju.

Coraz więcej muzeów w Polsce inwestuje w nowinki technologiczne, dzięki którym zwiedzanie staje się jeszcze ciekawsze. Muzeum biograficzne Fryderyka Chopina w Warszawie zostało wyposażone w ekrany dotykowe, nowoczesne systemy nagłośnienia, z których płynie muzyka kompozytora, a nawet instalacje, które emitują zapach fiołków – ulubionych kwiatów pianisty. Wszystko to dopełnia niezwykła gra świateł, która tworzy niespotykaną atmosferę. Połączenie nowoczesnych technologii z zabytkowymi wnętrzami pałacu Ostrogskich to doskonała idea, której możemy doświadczyć od wtorku do niedzieli między 11.00 i 20.00. Wtorek to dzień otwarty i zwiedzanie jest bezpłatne. 

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Stolicy jest Centrum Nauki Kopernik. Powstałe w 2010 roku muzeum oferuje interaktywne stanowiska, laboratorium – gdzie sami możemy przeprowadzić doświadczenia - oraz sześć stałych ekspozycji. Całości dopełnia Niebo Kopernika, gdzie doskonale wyposażone planetarium odkryje przed nami sekrety gwiazd i planet całego Układu Słonecznego.

W dawnej elektrowni tramwajowej, jednym z symboli przemysłowej architektury XX wieku, ulokowane zostało Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki multimediom, w jakie muzeum zostało wyposażone, doświadczymy fascynującej podróży w czasie i cofniemy się do 1944 roku. Towarzyszyć w tej podróży będzie nam bicie serca, którego dźwięk dobiega ze stalowego monumentu, na którym zostało wyryte kalendarium Powstania. Muzeum otacza Mur Wolności, a w nim wybite ponad 10 tysięcy nazwisk poległych bohaterów Powstania Warszawskiego.

 

tekst: Andrzej Królak

zdjęcie: depositphotos

Komentarze