Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Łódź Design Festival

Łódź Design Festival

To impreza inna niż wszystkie, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Organizowana jest od 2007 roku i cieszy się ogromną popularnością. W czym tkwi fenomen tego festiwalu?

Łódź Design Festival to międzynarodowe spotkanie projektantów, zapewniające wiele spojrzeń na wzornictwo. Konsultant merytoryczny festiwalu Agnieszka Jacobson-Cielecka mówi, że to, co wyróżnia imprezę, to kuratorski charakter i brak jakichkolwiek konotacji z komercją, w przeciwieństwie do największego tego typu festiwalu na świecie, odbywającego się w Mediolanie, za którym to festiwalem stoją wielkie pieniądze. 

Impreza wpisuje się w tendencję kameralnego spotkania pomimo ciągłego rozrastania się. W Łodzi spotykają się głównie artyści z Europy. Konwencja polega na podporządkowaniu się hasłu głównemu festiwalu, które jest co roku inne (w tym roku to „Brave New World”). Wokół niego artyści tworzą przeróżne prace, które są symbolem polskiego wzornictwa i to stanowi program główny imprezy.

Na miejscu nie brakuje konkursów dedykowanych początkującym projektantom, gdzie zwycięzca otrzymuje 20 tysięcy złotych. To największy designerski konwent w Europie Środkowo-Wschodniej, na którym swoje miejsce odnajduje craft design, wzornictwo przemysłowe, projektowanie graficzne, architektura oraz moda. Zadbano także o coś dla rodzin z dziećmi – to edukreacja, specjalnie dedykowana strefa, w której odbywają się zajęcia edukacyjne połączone z kreatywną zabawą.

Festiwal do tej pory odwiedziło ponad 700 tysięcy gości. To spotkanie skupiające ludzi kreatywnych, o otwartych umysłach, chcących zmieniać otoczenie na lepsze poprzez odważne projekty. 

W tym roku event zaplanowano w dniach 9-19 października.

 

tekst: Andrzej Królak

zdjęcie: lodzdesign.com

Komentarze