Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Komiksy Marvela w pigułce

Komiksy Marvela w pigułce

Wydawnictwo Marvel Comics to obok DC Comics jedno z "dwóch płuc" amerykańskiego, a więc i światowego rynku komiksowego, a zarazem multimedialny potentat i władca wyobraźni.

Założył je Martin Goodman, wydawca tracących wówczas na popularności pulpowych magazynów sensacyjnych. Zainspirowany rosnącą popularnością Supermana, postanowił zainteresować się rynkiem komiksowym. Początkowo pod nazwą Timely Comics, wystartował w sierpniu 1939 roku magazynem Marvel Comics #1. Komercyjny sukces i wyprzedaż całego nakładu pokazały, że była to dobra decyzja. W tym samym czasie Goodman zatrudnił młodego aspirującego pisarza Stanleya Liebera, który postanowił tworzyć "niepoważne" scenariusze pod pseudonimem Stan Lee. Już pod koniec 1940 roku wydany został pierwszy numer "Captain America", historii o po dziś dzień jednej z najpopularniejszych postaci uniwersum, który stworzyli redaktor Joe Simon oraz utalentowany rysownik Jack Kirby. W czasie II Wojny Światowej wydawano patriotyczne magazyny komiksowe, poświęcone amerykańskim żołnierzom walczącym na wszystkich frontach, zaś kolejne lata przyniosły ofensywę romansów, horroru, opowieści science fiction. Marvel dbał, by rzesze młodych czytelników znalazły w ich ofercie coś interesującego.

Początek lat 60. to wysyp superbohaterów. Stan Lee wespół z rysownikami m. in. Stevem Ditko, Johnem Romitą i Jackiem Kirbym współtworzył całe zastępy herosów. Fantastyczna Czwórka, Spiderman, X-Men, Iron Man, Thor, Hulk, Daredevil - dzieci psychodelicznych lat 60., obdarzeni supermocami, ale jednocześnie borykający się z codziennymi problemami, typowymi dla nastolatków. To stanowiło o ich popularności - zwyczajność ukryta pod kostiumem, możliwość utożsamienia. Spiderman musiał tłumaczyć się cioci z późnych powrotów, a członkowie grupy X-Men zmagali się z uprzedzeniami podobnymi do rasowych, które wówczas były na porządku dziennym. Postaci spotykały się na łamach własnych magazynów, współpracowały lub walczyły, tworzyły grupy (Avengers). Był to błyskotliwy zabieg marketingowy mający sprawić, by fan jednej postaci kupował komiksy z inną, śledząc jej losy. Lata 70. to kolejne kanonicze postaci - Wolverine i Punisher, nacechowane już antybohaterstwem i typowym dla tej dekady pesymizmem.

W XXI wieku Marvel Comics to sprawnie zarządzana korporacja, dla której tworzyły legendy: Frank Miller, Garth Ennis, Brian M. Bendis, Chris Claremont i wielu innych. Komiksowy wszechświat rozszerzył się na film - kasowe sukcesy "X-Men", "Iron Mana" czy "Avengers" przekładają się na sprzedaż zeszytów z ich przygodami, choć poziom tych drugich często bywa dyskusyjny.

W Polsce mieliśmy okazję poznać przygody flagowych bohaterów Marvela na początku lat 90. dzięki wydawnictwu TM-Semic, które wprowadziło na nasz rynek postaci Spidermana, Punishera i X-Men. Po latach posuchy od końca 2012 roku specjalizujące się w kolekcjach wydawnictwo Hachette co dwa tygodnie publikuje kolejne tomy w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, zdobywając tym samym nowych fanów herosom narodzonym przed ponad półwieczem.

 

Najważniejsi bohaterowie:

Spiderman. Uczeń Peter Parker ugryziony przez napromieniowanego pająka przejmuje jego cechy - szybkość, proporcjonalną do masy siłę, ostrzegający przed niebezpieczeństwem zmysł. Po śmierci ukochanego wujka postanawia walczyć ze złem.

Hulk. Profesor Bruce Banner podczas eksperymentu zostaje poddany działaniu promieni Gamma. W efekcie zmienia się w zielone monstrum, którego niszczycielskiej mocy sam nie potrafi okiełznać.

Wolverine. Kanadyjski super żołnierz o niezniszczalnym ciele i wysuwanych ostrych szponach z adamantium - najtwardszego metalu na ziemi.

X-Men. Studenci - mutanci. Kontrolująca umysły Jean Grey, obdarzony laserowym wzrokiem Cyclop, wybitnie silny i wygimnastykowany Beast oraz panujący nad lodem Iceman, z czasem skład rozszerzał się o nowe postaci, a wszyscy pozostawali pod opieką profesora Xaviera, twórcy Szkoły Dla Uzdolnionej Młodzieży.

Punisher. Weteran z Wietnamu Frank Castle. Pozbawiony nadprzyrodzonych umiejętności, za to wyposażony w solidny arsenał, walczy z przestępczością na ulicach miast.

Daredevil. Oślepiony przez radioaktywne substancje Matt Murdock za dnia jest wziętym prawnikiem, by w nocy dzięki wyczulonym pozostałym zmysłom wcielać się w bohatera najgorszej dzielnicy Nowego Jorku - Hell's Kitchen.

Kapitan Ameryka. Poddany działaniu wojskowego serum, wątły Steve Rogers staje się wzorem patrioty i superbohaterem wyposażonym w niezniszczalną tarczę.

Iron Man. Playboy, milioner i wynalazca Tony Stark, będąc porwanym, konstruuje mechaniczną zbroję, która umożliwia mu ucieczkę, a potem służy do walki ze złem.

 

tekst: RP

zdjęcie: depositphotos

Komentarze