Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Herkules Poirot powraca po czterdziestu latach

Herkules Poirot powraca po czterdziestu latach

Jeśli należałoby wytypować najważniejsze literackie wydarzenie 2014 roku z punktu widzenia miłośników powieści kryminalnych, to na pewno dotyczy ono Herkulesa Poirot. Od września można kupić nową powieść z jego udziałem.

Kurtyna w górę!

Królowa światowego kryminału Agatha Christie pierwszą powieść napisała w 1920 roku, a była nią „Tajemnicza historia w Styles”. Czytelnicy poznali w tej właśnie książce nikogo innego, jak Herkulesa Poirot, charyzmatycznego Belga i osławionego prywatnego detektywa o dosyć wysokim mniemaniu. Uwielbianego przez wszystkich, poza samą autorką, bohatera pożegnaliśmy czterdzieści lat temu w powieści „Kurtyna”. Za jego „reaktywację” odpowiedzialna jest Sophie Hannah, brytyjska powieściopisarka, która jako pierwsza otrzymała zgodę na wydanie kontynuacji przygód detektywa. 

Zgody tej użyczyli spadkobiercy Agathy Christie, którzy zaświadczają o posiadanych przez Sophie Hannah wszelakich predyspozycjach do napisania kryminału z udziałem Herkulesa Poirota. Nowa, dosyć opasła powieść nosi tytuł „Inicjały zbrodni” i jest nie lada gratką dla wiernych fanów Christie, jak również dla młodszych czytelników, którzy być może dopiero teraz zapoznają się z bohaterem.  


Stary, dobry Poirot

Poirot zwykł gardzić klasycznymi metodami śledczymi, zdając się na psychologię. To właśnie znajomość psychologicznej natury zbrodni pozwalała mu na rozwiązanie wielu zagadek kryminalnych, niektórych niezwykle skomplikowanych. Stąd jego charakterystyczna wysoka samoocena. Czytelnicy przywykli jednakże nie tylko do niej, ale do licznych interesujących cech małego Belga, za pomocą których Christie stworzyła z niego jedyną w swoim rodzaju personę. Idealnie wypielęgnowany, bujny wąs, jajowaty kształt głowy, nieskazitelnie maniery, błyszczące lakierki i przesadne przywiązanie do wyglądu – fani powieści z Poirotem z pewnością jak najchętniej przypomną sobie o tym wszystkim czytając „Inicjały zbrodni”. Hannah stanęła podobno na wysokości zadania, tworząc niełatwą do rozwiązania zagadkę. Ale przecież właśnie w takich tajemnicach specjalizuje się nasz Herkules. Tym razem o nowej sprawie dowie się z ust młodej damy, która podejdzie do niego w restauracji i poinformuje, że niedługo zostanie zamordowana!

 

tekst: Elżbieta Gwóźdź

zdjęcie: depositphotos

Komentarze