Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Fotografia - jak zacząć?

Fotografia - jak zacząć?

Fotografia to hobby, które łatwo może przerodzić się w pasję. Rejestrowanie ważnych chwil lub komponowanie niepowtarzalnych obrazów daje mnóstwo satysfakcji i może być udaną formą samorealizacji.

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku a każdy mistrz ma za sobą lata treningu. Rozpoczynając naszą przygodę z fotografią warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.


 

1. Wybór sprzętu

Adept na prawo jazdy nie wsiądzie za kierownicę Ferrari, podobnie ty nie nastawiaj się na najdroższy aparat z górnej półki. Oczywiście, nie rób też zdjęć za pomocą telefonu. W każdym wyborze ważny jest złoty środek. Dla początkujących aparat cyfrowy z zakresu 500-1000 zł to sprzęt optymalny na opanowanie pierwszych kroków. Pamiętaj, że dobrze jest zaopatrzyć się też w futerał i statyw.


 

2. Regularność

Rób zdjęcia kiedy i gdzie możesz, noś aparat zawsze ze sobą. Nigdy nie wiadomo, jaki obiekt czy pejzaż przykuje twoją uwagę. Codziennie wybieraj spośród kilkunastu-kilkudziesięciu zrobionych zdjęć te najlepsze, przeanalizuj, co ci się w nich podoba i jaki efekty chciałbyś uzyskać.


 

3. Cel

Z czasem wypracujesz sobie (o ile jeszcze nie masz) przedział ulubionych tematów czy obiektów. Zastanów się, jak chciałbyś je przedstawić, co o nich opowiedzieć, które cechy uwypuklić? Oglądaj fotografie o zbliżonej tematyce, przejrzyj portfolio ulubionych twórców - inspiracja to nie grzech!


 

4. Naucz się podstaw

Żeby móc być oryginalnym (czyli w domyśle wykraczać poza reguły) najpierw trzeba te reguły poznać. Dowiedz się wszystkiego o zasadach kadrowania ("trójpodział", "złota godzina") i o kompozycji, a także zapoznaj się z technicznymi aspektami fotografii - ustawienie przesłony, czas naświetlania, długość ekspozycji. Tylko dzięki tym fundamentom wiedzy aparat stanie się w twoich rękach sprawnym narzędziem.


 

5. Eksperymentuj

Możesz zrobić tyle zdjęć, ile zmieści się na kartę pamięci, obejrzeć je, usunąć. Niech twoim największym wrogiem staną się ustawienia automatyczne i tematyczne tryby dostępne w aparacie. Zmieniaj ogniskową, czułość ISO, balans bieli. Fotografuj o różnych porach dnia, pod zmiennymi kątami - jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia.


 

Opanowanie tajników sprzętu, podpatrywanie mistrzów i odwaga w podejmowaniu wyzwań - to składniki każdego sukcesu. Jeśli zdecydujesz się zająć fotografią, wykorzystaj je, dodaj regularność, a efekty nie każą na siebie długo czekać niezależnie, czy za swój obiekt przyjmiesz górskie szczyty, dzikie zwierzęta czy imieninowych gości. 

Komentarze