Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Festiwal Conrada w Krakowie

Festiwal Conrada w Krakowie

Od 20 do 26 października Kraków będzie miejscem dyskusji nad literaturą światową i ugości wiele znakomitych osobistości. A wszystko za sprawą szóstej edycji Festiwalu Conrada. Organizatorzy mówią o tym wydarzeniu jako o święcie literatury światowej.

Czym jest „światowość” literatury? – zdają się pytać twórcy Festiwalu Conrada i w odpowiedzi kierują naszą uwagę na to, co w literaturze uniwersalne, wspólne dla wielu różnych i obcych sobie światów. Dlatego właśnie tegoroczna edycja wyróżnia się tytułem „Wspólne światy”, a gościć na niej będą wybitni polscy i zagraniczni pisarze, filozofowie, reżyserzy oraz artyści wizualni, którzy wezmą udział w dyskusji na temat relacji między literaturą a rzeczywistością. 

Literatura uniwersalna, czyli jaka? Taka, która opowiada o życiu lokalnych społeczności, związana z określonym miejscem i konkretną szerokością geograficzną, ale napisana w sposób zrozumiały dla wszystkich, również tych, którzy w tej społeczności nigdy nie byli i jej nie znają. O tym, jak stworzyć taką literaturę i jakimi narzędziami się przy tym posługiwać będzie mowa na licznych spotkaniach, dyskusjach i warsztatach, które odbędą się w ramach festiwalu. Organizatorzy chcą zgłębić kwestię przekraczania granic mentalnych, geograficznych i kulturowych, które pozwala autorowi na dotarcie do odbiorców na całym świecie i oswojenie ich z obcością opisywanej rzeczywistości.  W tym kontekście wybór Josepha Conrada na patrona tego literackiego święta wydaje się być wyjątkowo trafiony. 

Wiele miejsca na festiwalu poświęconego zostanie dyskusji nad pracą tłumaczy, odbędą się także warsztaty dla księgarzy. Idea „wspólnych światów” odzwierciedli się również przez zaangażowanie w Festiwal Conrada twórców kina, teatru i muzyki. Dlatego poza dyskusjami nad literaturą, organizatorzy zapraszają też na seanse filmowe, spektakle i koncerty. 

Wydarzenie powiązane jest z Międzynarodowymi Targami Książki, a do zaproszonych gości należą m.in. Boris Akunin, Paul Auster, John Banville, Christine De Luca, Artur Domosławski, Dariusz Czaja, Olga Tokarczuk, Jacek Hugo-Bader, Szczepan Twardoch, Janusz Głowacki czy Inga Iwasiów.

 

tekst: Elżbieta Gwóźdź

 

Komentarze