Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Czym jest cosplay?

Czym jest cosplay?

Przebieranie się za postaci z filmów, gier komputerowych, mangi i anime ma swoje korzenie w kulturze japońskiej. Obecnie jest popularne na całym świecie i dotyczy przede wszystkim eventów związanych z fantastyką.

Gwiezdne Wojny, Władca Pierścieni, Star Trek, komiksowe uniwersum Marvela, Legaue of Legends, Doctor Who czy popularna w ostatnim czasie Gra o Tron – to tyko kilka najpopularniejszych fandomów, przyciągających polskich i zagranicznych cosplayerów. Nie należy zapominać również o nurtach fantastyki, cechujących się określoną odzieżową stylistyką: rzesze zwolenników zdobywa w ostatnim czasie chociażby steampunk (moda XIX wieku połączona z odkryciami technologicznymi „epoki pary”) czy post-apo (rzeczywistość po końcu świata). Wielu cospalyerów stylizuje się na postaci z ulubionych gier, seriali anime czy bajek Disneya: na konwentach obok syrenki Ariel czy Elzy z kasowego hitu „Frozen” spotkać można dumną elfkę, mangową czarodziejkę, rycerza Jedi, Jokera lub Spider Mana. Strój to jednak dopiero początek – profesjonalny cosplay wymaga dużej dawki wyobraźni, pomysłowości, zdolności manualnych, a nawet gry aktorskiej.

Zdecydowana większość cosplayerów – zwłaszcza ci startujący w konkursach – wykonuje wszystkie części ubioru samodzielnie, począwszy od uszycia poszczególnych części garderoby, a skończywszy na rekwizytach, elementach rynsztunku czy ozdobach. Nie jest to tanie hobby: skompletowanie pełnego stroju zajmuje zwykle wiele miesięcy. Jeśli ubiór odwzorowywanej postaci jest dość prosty, zwykle nie ma z nim dużych problemów: można poszukać jego odpowiedników w second-handach lub przerobić stare ubrania. Niekiedy trzeba jednak zmienić kolor włosów i oczu (a więc zainwestować w perukę czy barwne soczewki), kupić specjalne buty lub piankę do wykonania unikalnych elementów, nie wspominając o profesjonalnym makijażu. Na scenie konkursowej ważna jest także gra aktorska: cosplayer powinien jak najlepiej oddać cechy charakterystyczne swojej postaci, imitując jej sposób mówienia czy poruszania się. Publiczność i jurorzy doceniają zabawne gagi związane z uniwersum, a także artystyczne walory przedstawienia.

To oryginalne hobby stało się obecnie na tyle popularne, że wychodzi powoli poza same konwenty, funkcjonując przede wszystkim w rzeczywistości wirtualnej. Cosplayerzy mają swoje strony na Facebooku, na których zamieszczają zdjęcia kolejnych strojów. Organizowane są również sesje plenerowe, zrzeszające miłośników tej formy rozrywki. I choć wydaje się, że grono cosplayerów póki co wciąż zamyka się w szeroko rozumianym fantastycznym fandomie, jedno jest pewne – warto zainteresować się tematem i poprzeglądać chociażby tegoroczne kostiumy z Pyrkonu, które bywają naprawdę zachwycające. A ich poziom z roku na rok coraz bardziej rośnie.

Komentarze