Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Andrea Bocelli w Polsce w 2017!

Andrea Bocelli w Polsce w 2017!

Już 5 sierpnia 2017 roku na szczecińskich Wałach Chrobrego będzie można kolejny raz w Polsce wysłuchać śpiewu wielkiego, włoskiego tenora nazwiskiem Andrea Bocelli. Jest to najpopularniejszy śpiewak operowy, a jego wszystkie albumy sprzedały się w liczbie ponad 75 mln egzemplarzy na całym świecie.

Krótka biografia włoskiego tenora

Andrea Bocelli urodził się w 1958 roku w Lajatico we Włoszech. Matka Andrei była namawiana podczas ciąży do jej usunięcia ze względu na wrodzoną wadę u dziecka (jaskrę). Bocelli w wieku 12 lat całkowicie stracił wzrok i uczęszczał do szkoły specjalnej, aby nauczyć się alfabetu Braille’a. Właśnie tam zaczęto też dostrzegać, że chłopiec posiada niezwykłe możliwości wokalne i został solistą w szkolnym chórze. Bocelli już jako nastolatek marzył o byciu wielkim tenorem, jednak w późniejszym czasie nad artystycznymi aspiracjami wzięła górę praktyczna część jego natury i skłoniła go do podjęcia studiów prawniczych w Pizie. W czasie studiów dorabiał w pubach, grając na pianinie i śpiewając utwory znanych wokalistów, np. Franka Sinatry czy Edith Piaf.

Po pewnym czasie Bocelli nie mógł już dłużej ciągnąć studiów prawniczych; stwierdził, że jego jedyną słuszną drogą jest muzyka, porzucił więc studia i zaczął uczestniczyć w mistrzowskich kursach organizowanych w Turynie przez Franca Corelli. U początków lat 90-tych przypadkiem doszło do spotkania Andrei Bocelli z Pavarottim, gdzie ten drugi zachwycił się śpiewem nieznanego tenora. W 1993 roku Andrea Bocelli otrzymał największą liczbę punktacji na eliminacjach do festiwalu piosenki w San Remo. Następnie ukazała się debiutancka płyta tenora, która osiągnęła sukces nie tylko w kategorii muzyki klasycznej, ale z równym powodzeniem konkurowała z muzyką popularną. Bocelli ma na swoim koncie trzynaście albumów studyjnych oraz osiem oper.

 

Nagrody

Bocelli w swoim życiu zdobył wiele nagród, wyróżnień oraz odznaczeń. Między innymi Złotego Globa, Brit Awards czy World Music Awards. Był nominowany do Latin Grammy, Grammy oraz Emmy. Jego gwiazda znajduje się w Hollywood Walk of Fame, otrzymał również odznaczenia takie jak Order Zasługi Republiki Włoskiej, Order Zasługi Duarte, Sancheza i Melli.

 

Krytyka

Krytycy przyznają, że technika Andrei Bocelli jest niedostateczna i dlatego głównie występuje on na stadionach, wielkich salach koncertowych oraz w telewizji, gdzie niedoskonałości da się zamaskować. Bardzo rzadko Bocelli śpiewa w spektaklach operowych, które nawet jeśli się odbywają, to są negatywnie oceniane przez znawców. Krytycy operowi zauważają, że Bocelli stosuje nieprawidłową technikę oddychania, niewłaściwie frazuje i nie angażuje się emocjonalnie w śpiewaną muzykę. Dlatego też faktem jest, iż Bocelli swobodniej czuje się w popularnej piosence włoskiej, a nie w operze.

 

5 sierpnia 2017 roku stoi przed wami wielka okazja wysłuchania Andrei Bocelli na żywo w Polsce. Jest to kolejna wizyta tego muzyka w naszym kraju. Wały Chrobrego w Szczecinie staną się miejscem, gdzie na jeden wieczór dominować będzie język włoski i śpiew wielkiego tenora, a bilety możecie już zakupić w internecie.